Nagy Márton a legfrissebb GDP-adatok kapcsán rámutatott, hogy a háborús helyzet által okozott súlyos pénzügyi terhek jelentős mértékben befolyásolják a magyar gazdaság jövőbeli lehetőségeit.


A miniszter véleménye szerint Ukrajna lehetséges jövőbeli csatlakozása kedvezőtlen hatással lehet a magyar gazdasági kilátásokra. Ennek ellenére a kormány továbbra is ambiciózus növekedési célokat fogalmaz meg.

Amíg tart a háború és folytatódnak a szankciók, addig Európa és benne Magyarország fizeti meg a háború árát - jelentette ki Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter a Nemzetgazdasági Minisztérium szerdai közleménye szerint.

A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján 2025 első negyedévében a magyar gazdaság a korábban vártnál kedvezőtlenebbül teljesített. Az előző év azonos időszakához képest a nyers adatok szerint a GDP azonos szinten maradt, míg a megelőző negyedévhez viszonyítva a magyar gazdaság teljesítménye a kiigazított adatok szerint 0,2 százalékkal maradt el - írták.

A közlemény alapján megállapítható, hogy az Európai Unió már régóta vitatható gazdasági irányvonalat követ. Egyrészt a béke helyett a háború fenntartását támogatja, másrészt pedig az összes rendelkezésre álló forrást Ukrajna javára fordítja.

- fogalmazott a miniszter.

A magyar kormány továbbra is azon dolgozik, hogy a lehető legnagyobb gazdasági növekedést érje el ebben a negatív külső európai környezetben. Magyarország háború ellenes költségvetést készít, Európa legnagyobb családi adócsökkentési programját valósítja meg és a Demján Sándor Program keretében intenzív programokkal támogatja a magyar kis- és középvállalkozásokat - tette hozzá a közlemény szerint.

"Fokozzuk az ipari termelés dinamizmusát és növeljük a beruházási kedvet, a korábban bejelentett 100 új gyár programot 150-re bővítjük. A kapcsolódó beruházások részletes listáját a kormány hamarosan nyilvánosságra hozza" - tette hozzá.

"Az élelmiszerinflációt visszaszorítjuk, az árréscsökkentést kiterjesztjük a nem élelmiszer termékekre is. Ettől azt várjuk, hogy a családok fogyasztása egyre nagyobb mértékben növekszik" - tette hozzá.

Nagy Márton a közleményében pozitív fejleményként értékelte, hogy az építőipar teljesítménye és a turizmus iránti kereslet folyamatos növekedést mutat. Az első negyedév során a vendégek száma 8,4 százalékkal, elérve a 3,2 milliót, jelentős emelkedést tapasztalt.

A magyar gazdaságban továbbra is kedvező a foglalkoztatottsági helyzet, hiszen 4,7 millió ember aktívan dolgozik az ország területén. Az álláskeresők száma ráadásul történelmi mélyponton van, ami biztató jele a munkaerőpiac stabilitásának. Eközben a reálbérek másfél éve töretlenül növekednek, ami pozitív hatással van a dolgozók életminőségére.

A magyar kormány eltökélten folytatja a megkezdett munkát, hogy elérje a lehető legnagyobb gazdasági növekedést. A 2025-ös és 2026-os gazdaságpolitikai programok továbbra is ezt a bátor célt szolgálják - hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter a legfrissebb közleményében.

Related posts