Nagy Márton üzenetet küldött a magyar népnek: Fontos, hogy alaposan mérlegeljék döntéseiket!

Nagy Márton, a nemzetgazdasági miniszter, nemrég egy videóüzenetben osztotta meg gondolatait a magyar állampapírokba történő befektetésekről. A felvétel végén arra bátorította a hazai lakosságot, hogy alaposan mérlegeljék döntéseiket a befektetések terén. Az üzenet időzítése valószínűleg nem véletlen, hiszen hétfőn jelentős összegek kerülnek a magyar állampolgárok számláira. Az utóbbi hetekben pedig számos cikk foglalkozott a kérdéssel, hogy vajon érdemes-e állampapírokba fektetni, különösen azok számára, akik nem feltétlenül állnak közel a kormány politikájához.
"Ez az év igazán különleges, hiszen a lakossági állampapírral rendelkező családok jelentős anyagi előnyökhöz jutnak. Több mint 800 ezer család élvezheti ezt a lehetőséget" - mondta Nagy Márton a Facebookon megosztott videójában.
Ezt követően ismertette, hogy
"Január végén, február végén és március végén kezdődően érkezik a kamatfizetés a lakossági számlákra" - mondta, hozzátéve, hogy a magyar állampolgárok ezt az összeget szabadon felhasználhatják, legyen szó fogyasztásról, utazásról vagy otthonuk felújításáról. Emellett lehetőségük van ingatlanba fektetni, vagy akár visszaforgatni a kedvező kamatozású lakossági állampapírba, amely "biztonságos és stabil megtakarítást kínálhat számukra."
Nagy Márton a videója végén egy különleges felhívással fordult a nézőkhöz:
Kérjük, hogy mindenki figyelmesen, saját érdekeinek figyelembevételével hozza meg döntéseit.
A felvétel megtekintésére kattints ide: [link].
A miniszter maga is rámutatott, hogy a videó frissességét az adja, hogy hétfőtől kezdődően várható a kamatfizetés. Ezzel összefüggésben a Portfolio arról tájékoztatott, hogy azok számára, akiknek a kincstárnál vezetett értékpapírszámlájuk van, és akik a következő napokban vagy hetekben kamatokat fognak kapni, célszerű előre átgondolniuk a kamatkifizetés módját. Ez azt jelenti, hogy el kell dönteniük, hogy az állami kincstári számlára kérik a kamatokat, vagy banki átutalás formájában szeretnék megkapni azokat.
Azt is közölték, hogy januárban "csak" 234 milliárd forint kifizetése várható még, és az "igazán kemény hónap az államkasszának" a február és a március lesz majd, amikor "mintegy 700 milliárd forintnyi kamat és 310 milliárdnyi tőke kifizetése várható". Ugyanakkor kitértek arra, hogy a legnagyobb vagyonnal bíró, 2033-ban lejáró állampapír-sorozat, a sorozat, a 2033/I valóban hétfőn fizet ki 17,85 százaléknyi kamatot (összesen mintegy 130 milliárd forintot).
A hétfőn megkezdődő kifizetések mellett Nagy Márton videójának is lehet egy másik jelentős vonatkozása.
Az ügy azzal indult, hogy Kapitány Balázs statisztikus, demográfus (aki korábbi sajtóhírek szerint nem mellesleg a KSH Népességtudományi Kutató Intézetének tudományos főmunkatársa, vagyis állami intézmény foglalkoztatásában állhat) a Telexen egy véleménycikket írt arról, hogy a jelenlegi kormányzatot politikailag nem támogató középosztály az állampapír-befektetésekkel gazdaságilag hozzájárul Orbán Viktor kormányzatának fenntartásához. Később egy másik írást is megjelentett a Ne az én pénzemből nevű blogon, ahol még konkrétabb javaslatokat fogalmazott meg.
"A rendszerrel szemben kritikus hazai középosztálynak most lennének olyan - teljesen legálisan használható - eszközök a kezében, amelyekkel tudatosan élve megakadályozhatná az Orbán-kormány 2026-os választási győzelmét" - írta a cikkben, amelyben kifejtette, hogy a kormányzatnak a középosztály szavazataira már nincs szüksége, a befektetéseikre viszont annál inkább.
A 2025-ös év fontos mérföldkő lehet a magyar középosztály számára, amely elégedetlenségét fejezi ki a jelenlegi politikai helyzettel kapcsolatban. Ekkor adódik a lehetőség, hogy a politikai tudatosságot ötvözzék tudatos pénzügyi döntésekkel, hogy hozzájáruljanak az Orbán-rendszer leváltásához. Ez a lehetőség egyszeri és páratlan, hiszen 2030-ra valószínű, hogy a pénzügyi eszközök, amelyeket most birtokolnak, nem állnak majd rendelkezésre.
- fogalmazott Kapitány Balázs az utóbbi írásban.
A felvetésére heves reakció érkezett a Mandiner szerzőjétől, Kohán Mátyástól, aki még a Telex-cikkre reagálva azt írta egy véleménycikkben: "Süllyedjen el szégyenében az, aki lerángatja a politika mocsarába eleddig átpolitizálatlan közös kincsünket. Süllyedjen el szégyenében, akinek a kormányváltásért az sem túl nagy ár, ha az ország összeomlik."
Lehetséges, hogy Nagy Márton éppen emiatt emelte ki azt a fontos kérést, hogy mindenki "saját érdekeinek figyelembevételével" hozza meg döntéseit az állampapír-befektetésekkel kapcsolatban. Ezen kívül azt is hangsúlyozta, hogy "hihetetlen mértékű anyagi előnyhöz jutnak" most azok, akik korábban állampapírban fektettek be.
Mindeközben az Economx arról számolt be, hogy a Groupama Biztosító és az OTP Bank megbízásából már készült is egy reprezentatív kutatás arról, hogy a magyarok mibe fektetnék az állampapír kamatából származó pénzt.
A hírek szerint a 16 és 75 év közötti népesség körülbelül negyedének van szüksége idén állampapírokból származó kifizetésekre.
Utóbbival kapcsolatban a relatív többség (48 százalék) ismét állampapírba tervezi befektetni a pénzt, de magas azok aránya is, akik különböző értékpapírokba (20 százalék), vagy éppen megtakarítási célú életbiztosításokba (10 százalék) fektetnék a pénzt. 23 százalék viszont készpénzben vagy folyószámlán hagyná a pénzét - ők az okok között a könnyű hozzáférhetőséget, az általuk ismert befektetések alacsony hozamát, vagy a lekötött összegek idő előtti felbontásának hátrányait említették.
A pénzüket elkölteni szándékozók körében az utazás vezeti a listát, hiszen a válaszadók 31 százaléka ezt a lehetőséget választotta a tervei között. Az ingatlannal kapcsolatos elképzelések szintén jelentős helyet foglalnak el, legyen szó felújításról, hiteltörlesztésről, vagy bútorvásárlásról – az ingatlanvásárlásra pedig a megkérdezettek 19 százaléka gondol. E mellett az egészségügyi kiadások is fontos szerepet kapnak, hiszen ezek a tervek is a legfontosabb célok között szerepelnek.