Véget ért az orvosok számára az utolsó reménysugár, miután Pellegrini aláírta a kényszermunkáról szóló jogszabályt.
Miután a parlament elfogadta a módosítást, amely akaratuk ellenére is munkára kényszerítheti az orvosokat, a Szlovák Orvosszakszervezet (LOZ) képviselői a köztársasági elnökhöz fordultak. A Peter Visolajský vezette szervezet felszólította Peter Pellegrinit, ne írja alá a törvényt. Az államfő azonban figyelmen kívül hagyta a kérésüket.
Pellegrini aláírta a lakosság polgári védelméről szóló jogszabály módosítását, amely szerint az orvosoknak a felmondások ellenére is folytatniuk kell a munkájukat. E döntésének hátterében az a megfontolás áll, hogy a betegek nem maradhatnak egyedül, hozzáférés nélkül az egészségügyi szolgáltatásokhoz.
Az államfő így figyelmen kívül hagyta a Peter Visolajský vezette LOZ követelését.
Ha az embereket arra kényszerítjük, hogy munkát végezzenek, miközben szabad akaratukkal döntöttek a távozás mellett, akkor ezzel megszegjük a demokrácia alapelveit, és aláássuk a demokratikus rendszerek egészségét.
Visolajský korábban hangsúlyozta, hogy a törvény jogsértő jellege miatt sürgeti az elnöki vétót, amelyet a szakszervezet is támogat.
Bár a pénteki kormányülés középpontjában a lakossági energiatámogatás állt, a kabinet nem hagyhatta figyelmen kívül az egészségügyi rendszer várható összeomlását sem.
Az egészségügyi tárca vezetője, Kamil Šaško (Hlas), pénteken nyilvánosan elismerte, hogy nem folytatott megbeszéléseket az LOZ képviselőivel.
A jövőben nem szeretnék nyilvánosságra hozni véleményt Visolajský úrral vagy a szakszervezet bizonyos megnyilatkozásaival kapcsolatban.
„Šaško hangsúlyozta, hogy a Peter Visolajský irányítása alatt álló érdekvédelmi szervezet állításai félrevezetőek, és csapdába csalják azokat, akik hisznek nekik.”
Bár a szakszervezet képviselői és az egészségügyi miniszter közötti viszony már-már elviselhetetlenné vált, Kamil Šaško még mindig a remény szikráját hordozza magában. A közeljövőben közvetlenül az orvosokkal kíván egyeztetni, és ezekből a megbeszélésekből jelentős előrelépéseket remél. Szavai szerint nem indokolt a rendkívüli helyzet kihirdetése, mivel bízik abban, hogy sikerül konszenzusra jutniuk.