Az amerikai elnök különmegbízottja megérkezett Oroszországba | ma7.sk


"Valóban, megerősítem, hogy repülővel érkezett Oroszországba" - nyilatkozta Peszkov. Az Axios amerikai hírportál volt az első, amely hírt adott arról, hogy Witkoff Szentpétervárra utazott. Peszkov hozzátette, hogy Vlagyimir Putyin pénteken részt vesz egy tanácskozáson, amely az orosz hadiflotta fejlesztésével foglalkozik, és ígéretet tett arra, hogy tájékoztatást ad, amennyiben az orosz elnök fogadja az amerikai különmegbízottat.

Steve Witkoff, a neves üzletember, már harmadszor látogat el Oroszországba, mióta Donald Trump hivatalosan is átvette az amerikai elnöki posztot.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter pénteken Almatiban tartott sajtótájékoztatóján kifejtette, hogy míg Európa, köztük Nagy-Britannia, hajlamos figyelmen kívül hagyni a jelenlegi helyzet mögötti okokat, addig az Egyesült Államok határozottan arra törekszik, hogy a probléma gyökeréig eljusson.

Lavrov úgy véli, hogy a Trump-adminisztráció tisztában van Volodimir Zelenszkij, az ukrán elnök Oroszország iránti ellenszenvével.

Rámutatott, hogy Zelenszkij egy - a Le Figarónak adott - interjúban kijelentette: "elsősorban az oroszok iránti gyűlölet motiválja." Amikor arról kérdezték, hogy a gyűlölete személyesen (Vlagyimir) Putyin orosz elnök felé irányul-e, így válaszolt: "Nem, minden orosz iránt. Mindannyiukat gyűlölöm." Ezért felmerül a kérdés, hogy egy ilyen mentalitással rendelkező személynek valóban odaadnánk-e az embereinket? A válasz egyértelmű: semmiképpen nem! Ezt az álláspontot a Trump-adminisztráció is osztotta, amely többször hangsúlyozta, hogy Zelenszkijnek a területi vitákban békét kellene keresnie. Az orosz diplomácia vezetője ezt a nézetet erősítette meg.

Lavrov nyilatkozata szerint már a különleges katonai művelet megkezdése előtt is többször hangsúlyozta, hogy az embereknek, akik az orosz kultúra részeként érzik magukat, érdemes elhagyniuk Oroszországot. Hozzátette, hogy az orosz fél Trump csapatával való kapcsolatfelvételei, többek között a Rijádban zajló találkozó Marco Rubio külügyminiszterrel és Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadóval, világosan mutatják, hogy mindkét fél elismeri a párbeszéd fontosságát, miközben mindketten ragaszkodnak saját nemzeti érdekeikhez.

Lavrov megjegyezte, hogy a csütörtökön végrehajtott elítélt-csere hozzájárul a felek közötti bizalom fokozatos kiépítéséhez, azonban a teljes bizalom helyreállítása érdekében még hosszú és kitartó munkára van szükség.

A legutóbbi isztambuli orosz-amerikai diplomáciai konzultációk második fordulóján, amely csütörtökön zajlott, Oroszország ismételten azt a kérést fogalmazta meg az Egyesült Államok felé, hogy mentesítse az Aeroflot légitársaságot a szankciók alól. Alekszej Poliscsuk, az orosz külügyminisztérium FÁK-országokkal foglalkozó második főosztályának vezetője pénteken az orosz médiának adott interjújában határozottan elítélte az EBESZ ukrajnai "álbéketeremtő forgatókönyvének" megismétlését, valamint a Párizs és London által sürgetett külföldi beavatkozást.

"A szervezet munkatársainak a minszki megállapodások végrehajtását kellett volna felügyelniük, de valójában a konfliktus egyik részes felének dolgoztak, jelentések Kijev javára való meghamisításával, valamint a Donyeck és Luhanszk elleni hírszerzéssel foglalkoztak" - fogalmazott.

Poliscsuk felhívta a figyelmet arra, hogy a nemzetközi békefenntartás alapfeltétele a békés rendezés vagy a fenntartható tűzszünet elérése. Szerinte Ukrajna azonban nem ebbe az irányba halad, és még az energetikai létesítmények elleni csapásokra vonatkozó moratóriumot is elszabotálja.

Beszámolók alapján Oroszország és Ukrajna a két ország minszki nagykövetségein keresztül folytat jegyzéklevelezést, amely elsősorban jogi és konzuli ügyekre terjed ki. Poliscsuk diplomata kiemelte, hogy Moszkva nyitott a komoly javaslatok megvitatására a közvetlen tárgyalások feltételeivel kapcsolatban. Hangsúlyozta, hogy ezeknek a javaslatoknak figyelembe kell venniük a jelenlegi helyzetet, és céljaik között szerepel a konfliktus gyökereinek kezelése. Ugyanakkor utalt arra, hogy az ukrán hatóságok viselkedése arra enged következtetni, hogy nem állnak készen a párbeszédre. Felidézte, hogy Kijev 2022 februárja és áprilisa között folytatott közvetlen tárgyalásokat, de ezekről végül visszaléptek. Ezen kívül Zelenszkij 2022 szeptemberében rendeletben tiltotta meg a kapcsolatfelvételt az orosz vezetőséggel, amely azóta is érvényben van. A háború kitörését követően Ukrajna diplomáciai kapcsolatait Moszkvával teljesen megszakította.

Related posts