Otthon Centrum: Egy év leforgása alatt 35%-kal emelkedtek a budapesti panellakások árai.


Mindhárom használt lakáspiaci szegmensben emelkedtek az árak 2024 első negyedévéhez képest Budapesten. A legnagyobb drágulást az eddig relatíve olcsóbb panellakásoknál mérte az Otthon Centrum (OC).

A fővárosi ingatlanpiac az év első negyedévében jelentős változásokon ment keresztül. A téglalakások négyzetméterenkénti átlagára 1,269 millió forintra emelkedett, míg a panellakásokért 1,049 millió, a családi házakért pedig 785 ezer forintot kellett fizetniük a vásárlóknak. Ezek az árak mindhárom szegmensben túllépték a tavalyi év hasonló időszakában regisztrált átlagos négyzetméterárakat - tájékoztatott Soóki-Tóth Gábor, az OC elemzési vezetője. A családi házak esetében a legkisebb növekedést tapasztalták, mindössze 1 százalékos emelkedés figyelhető meg az előző év óta, míg a téglalakások ára 18, a panellakásoké pedig 35 százalékkal nőtt, ami figyelemre méltó trend a piacon.

A városi lakáspiacon a panelek hagyományosan a legkedvezőbb árú lakások közé tartoztak, így folyamatosan keresettek voltak. Az utóbbi időszakban azonban a kereslet jelentős élénkülése figyelhető meg, amely komoly áremelkedést eredményezett ebben a szegmensben. Az első negyedévben a panellakások átlagos négyzetméterára 1,049 millió forint volt. A legmagasabb fajlagos átlagár a budapesti XIII. kerületben található panellakások esetében alakult ki, ahol 1,17 millió forintot kértek el négyzetméterenként. A többi kerület sem maradt le, hiszen a XIV. kerületben az átlagár 1,1 millió forint, míg a III. és XI. kerületben 1,08 millió forint volt. Érdekes, hogy még a főváros külső kerületeiben is 900 ezer és 1 millió forint közötti fajlagos átlagárakat tapasztalhattunk.

Ez az árszint 35%-kal haladta meg az előző év azonos időszakában mért értékeket. Minden kerületben kétszámjegyű emelkedést tapasztaltak az OC, ami a legtöbb helyszínen 30-40%-os drágulást jelentett. Az elemzés vezetője arról is nyilatkozott, hogy az olcsóbb lakótelepek esetében jelentősebb áremelkedés figyelhető meg, míg a XI. és XIII. kerületekben mérsékeltebb növekedést regisztráltak. A külső kerületek közül a IV. kerület emelkedik ki, ahol egy év alatt 46%-kal nőtt a fajlagos ár.

A fővárosi társasházi lakások átlagos négyzetméterára az első negyedévben 1,269 millió forintra rúgott. A legtöbb pénzt az V. kerületben kellett kifizetni, ahol a négyzetméterár 1,85 millió forint volt. Ezt követi a II. kerület 1,72 millió forinttal, míg az I. és XIII. kerületek 1,66 millió forintos árral találhatóak a rangsorban. A budai és belvárosi kerületek túlnyomó többségében az árak már meghaladják az egymilliós határt, sőt a XI. és XII. kerületben a négyzetméterár közelít a másfél millió forinthoz (1,48 millió forint). Például a VI. kerületben 1,25 millió forint, míg a III. kerület esetében 1,1 millió forint az átlagos fajlagos ár. Érdekesség, hogy a VIII. kerületben maradt el az egymilliós küszöbtől, ott az átlag négyzetméterár 910 ezer forintra tehető.

Ezek az árak 18 százalékkal múlják felül a tavaly ilyenkor mért értéket. A legtöbb kerületet kétszámjegyű áremelkedés jellemezte, de akadt három olyan kerület - a III., a X. és a XV. -, ahol nem történt érdemi árváltozás egy év alatt. Legnagyobb mértékben az I. és az V. kerületben drágult a téglalakások átlagos négyzetméterára.

A fővárosi családi házak iránti kereslet az első negyedévben mérsékelt volt. A budai kerületekben a négyzetméterárak átlagosan 1,2 millió forintot tettek ki, míg az észak-budai III. kerületben ez az összeg 1,5 millió forintra nőtt. Ezzel szemben a külső pesti kerületekben továbbra is 700 ezer forintos négyzetméterárakat figyelhetünk meg, ami csupán 1 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest. Ez a stagnálás a csökkenő kereslettel magyarázható. Érdemes megjegyezni, hogy a külső pesti kerületek közül azok, amelyek az alacsonyabb ársávba tartoznak, jelentősebb dráguláson mentek keresztül, hiszen itt a négyzetméterárak akár 20 százalékkal is emelkedtek.

Related posts