Az országot elárasztották a profi hamisítók által készített márkás ruhák: sok vásárló csak később döbben rá, hogy drága utánzatokat szereztek be. - Pénzcentrum


A hamisított ruházati termékek egyre nagyobb teret nyernek az online piactereken - erről beszélt Kátai Tamás, a True Washback, Nem Olyan Turi tulajdonosa a CashTag legújabb epizódjában. Szerinte ma már annyi utánzat kering a piacon, hogy sok vásárló csak utólag jön rá, hogy egy drága hamisítványért fizetett. Juhászné Prantner Etelka, a NAV sajtóreferense arra figyelmeztet, hogy a hamis termékek nemcsak a fogyasztóknak, hanem a gazdaságnak is kárt okoznak, hiszen adóelkerüléshez és minőségi problémákhoz vezetnek. Éppen ezért fontos a tudatosság: érdemes ellenőrizni a címkéket, a márkák hivatalos kínálatát és gyanakodni a túl olcsó ajánlatokra.

Ezen a héten a hamisítványok világára összpontosítottunk a CashTag legújabb epizódjában, ahol a kamu ruházati termékek kerültek a középpontba. Vendégünk, Kátai Tamás, a True Washback és a Nem Olyan Turi alapítója, hangsúlyozta, hogy manapság drámaian megnőtt a hamisítványok száma a 20-30 évvel ezelőtti helyzethez képest. Míg a '90-es és 2000-es években szinte mikroszkóp alatt kellett keresni a másolt márkákat és termékeket, addig ma már szinte mindennapos jelenség, hogy a hamisítványok özöne mindenhol jelen van.

Az NBA mezek világában, különösen a nagy népszerűségnek örvendő kínai weboldalakon, izgalmas jelenségek figyelhetők meg. Bár nem szeretném most megnevezni őket, a legtöbben biztosan tudják, mely platformokra gondolok. Ezeken az oldalakon gyakran bukkannak fel különböző online hirdetések, ahol az emberek kedvükre válogathatnak. Érdekes módon, az új NBA mez dizájnok sokszor hamarabb látnak napvilágot, mint a hivatalos Nike NBA Store kínálatában. Ráadásul, már léteznek olyan kiszivárgott információk, amelyek előre jelzik a következő mez dizájnját, így a kínai gyártók már azelőtt elkészítik a termékeket, hogy azok a hivatalos merch-shopokban elérhetővé válnának. Ez a jelenség új dimenziót ad a sportruházat piacának, és a rajongók számára izgalmas, de ugyanakkor kérdéseket is felvet.

- magyarázta. Kiemelte, hogy az e-kereskedelemnek óriási szerepe van abban, hogy rengeteg a hamis termék, az ázsiai webshopok ráadásul jellemzően ingyen ki is szállítják ezeket. Szerinte úgy lehet a legkönnyebben kiszúrni a hamisítványokat, ha az ember egyébként eredeti ruházati cikkeket vásárol, mert egyből ki lehet szúrni a különbségeket. de még így sem túl egyszerű:

A tanácstalanság szinte bármelyik piacon megfigyelhető, és általában hasonló mértékben jelenik meg, amikor arról van szó, hogy mi számít eredetinek, és mi nem. Amikor egy terméket vásárolunk, fontos alaposan megvizsgálni bizonyos tényezőket, hogy biztosak lehessünk abban, hogy valóban az eredeti változatot választottuk. Az alapos tájékozódás és a részletekre való odafigyelés kulcsfontosságú ahhoz, hogy elkerüljük a hamisítványokat.

- fogalmazott. Sőt, sok esetben még a termékek ára sem lehet árulkodó, mivel a legnagyobb probléma azzal van, hogy bizonyos kereskedők megkeresik a legjobb kópiákat, és azokat gyakorlatilag az eredetihez közel árazva árulják, ebből jönnek ki azok a helyzetek, amikor a vásárló csak utólag döbben rá, hogy ő nagyon sok pénzt fizetett egy minőségben jóval szerényebb hamisítványért.

Az utóbbi 5-6 évben számos hasonló helyzettel találkoztam a saját területemen, és sajnos ezeknek a szituációknak a tragédiája az, hogy gyakran te vagy az, akire a düh és csalódottság irányul. Amikor valaki rájön, hogy az általa megvásárolt termék nem eredeti, szinte azonnal veled kezdi el a konfliktust, hiszen ez hatalmas csalódást okoz számára. Te leszel a rossz hír hozója, akire a felelősséget hárítják: „Honnan tudhattad volna, hogy nem eredeti? Miért nem figyelmeztettél?” Az ilyen helyzetekben könnyen válhatsz céltáblává, miközben te csupán egy információt közvetítesz.

- magyarázta, hozzátéve, hogy véleménye szerint a fizikai boltokban ritkán találkozni olyan kereskedővel, aki bátran vállalja, hogy hamisítványokat kínál eredetiként. Ezzel szemben az online piactereken egyre inkább elharapózik a hamisítványok száma, ahol sok esetben a hamis termékek már meghaladják az eredeti árukat. Ráadásul aggasztó, hogy a hamisítók technológiájukat folyamatosan fejlesztik, így egyre élethűbb és nehezen megkülönböztethető másolatokat készítenek.

Juhászné Prantner Etelka, a NAV sajtóreferense, egy videóban osztotta meg azokat a hasznos tippeket, amelyek segítenek a hamisítványok azonosításában. Rámutatott, hogy léteznek olyan áltermékek, amelyek akár színösszeállításukban, akár a termék önmagában eltérnek attól, amit egy adott márka valóban gyárt. Fontos, hogy figyelmesen átnézzük a címkéket és a feliratokat, és próbáljuk meg összehasonlítani azokat az eredeti termékekkel. Emellett nagy segítséget nyújthat a hamisításellen.hu weboldal, ahol a fogyasztók számára kifejezetten egy külön szekciót is létrehoztak a tájékozódás megkönnyítése érdekében.

A vásárlás során mindig fontos, hogy tudatosan mérlegeljük, mit és hol vásárolunk, legyen szó akár egy továbbértékesítőről, akár egy magánszemélyről. Az eredeti világmárkák beszerzésekor a presztízsüknek megfelelő helyen és áron kell vásárolnunk. Ha a vevői szempontból közelítjük meg a dolgot, érdemes figyelmesen hallgatni a belső "vészcsengőnkre", amely figyelmeztet minket arra, hogy hol érhetők el a termékek és milyen áron. További figyelmeztető jel lehet, ha helyesírási hibákat észlelünk, különösen a csomagolt termékek esetében – például a hamis parfümöknél. Említhetnék egy olyan esetet is, amikor egy budapesti piacon a vásárlók maguk választhatták ki a noname pénztárcáikat, majd helyben ráütötték a kívánt világmárkát. Ez a helyzet pedig egyértelműen rávilágít arra, hogy a vásárlóknak érdemes alaposan megfontolniuk, hová lépnek be, és mit vásárolnak.

- hangsúlyozta a NAV sajtóreferense. Kitért arra, hogy a hamisítványok valójában minden gazdasági szereplő számára hátrányosak. A költségvetési bevételek csökkennek, mivel ezek a termékek adómentesek, és nem ritka, hogy a munkavállalókat sem kompenzálják megfelelően. Emellett a legális termékek forgalma is visszaesik. A jogtulajdonosoknak is jelentős kárt okoznak, hiszen ahhoz, hogy egy terméket kiemelkedő minőségűvé fejlesszenek, hatalmas mennyiségű pénzt, időt és energiát fektetnek be, emellett pedig vállalják a garanciát, legyen az a termék minősége vagy egészségügyi biztonsága szempontjából.

Fontos hangsúlyozni, hogy az általunk lefoglalt termékeket végleg el kell távolítani. A megsemmisítés költségei a magyar államot terhelik, ami továbbá kárt okoz a fogyasztók számára is, hiszen ha bármilyen probléma merül fel a termékkel, nem lesz hová fordulniuk. Ráadásul ezek a termékek potenciális egészségügyi kockázatot is jelenthetnek, hiszen nem ismerjük a festékek és gyártási folyamatok részleteit.

- mondta Juhászné Prantner Etelka.

Előző adásunk során felfedtük, hogy az illatszerek világában számos olyan szereplő található, akik a neves márkák illatainak másolására specializálódtak. Emellett a hagyományos "piacos" és "táskából árulós" értékesítési módszerek sem tűntek el a süllyesztőben, továbbra is jelen vannak a piacon.

A hamisítványok káros hatásai sokrétűek, és különböző piaci szereplőket érintenek. Elsősorban a vásárlókra kell gondolnunk, akik boldogan viszik haza a kiválasztott parfümöt, csak hogy később csalódottan tapasztalják: az illat nem olyan intenzív, mint ahogyan azt elvárták. Ennek oka gyakran az, hogy a terméket egyszerűen felhígították, így a várva várt élményt elmarad.

„Egyediségre törekedjünk!” – hangsúlyozta Zólyomi Zsolt parfümőr, a Le Parfum szaküzlet tulajdonosa a kérdésünkre válaszolva. A szakember elmondta, hogy ilyenkor csupán olcsó hígítószereket adnak a parfümhöz, ami azt eredményezi, hogy a vásárló egy lényegesen gyengébb minőségű terméket kap. Zsolt kiemelte, hogy a parfümipar rendkívül jövedelmező terület, ahol a várt nyereség gyakran messze meghaladja a hagyományos kereskedelmi normákat.

Az üzletág sajátossága, hogy a parfümök forgalmazását segítő, de nem közvetlenül az illatszerhez kapcsolódó elemek - mint például a csomagolás, a kartondoboz, a celofán, a márkajelzés, a dizájn, az üvegcse, a szórófej és a pumpa - ma már tömegfröccsöntött kínai áruként könnyen elérhetők - magyarázta a szakértő, majd hozzátette: ez nagyban megkönnyíti a hamisítók dolgát, hiszen minden szükséges eszköz a rendelkezésükre áll ahhoz, hogy a megtévesztés tökéletes legyen.

A parfümök világában Juhászné Prantner Etelka rámutatott, hogy a hamisítványok nem csupán az online térben vagy az utakon, hanem a boltok polcain is megjelenhetnek. A hamis termékek az ár, a címkék és a csomagolás minősége alapján könnyen észlelhetők. A szakértő hangsúlyozta, hogy egy valódi világmárkás parfüm sosem fog silány csomagolásban piacra kerülni.

A hamisításokkal foglalkozó sorozatunk legújabb epizódjában a luxusórák világába merültünk bele, és Lakatos Zsolt óraszakértővel folytattunk beszélgetést. Megdöbbentő felfedezéseket tettünk: a hamisítványok nemcsak a gyártók számára okoznak súlyos veszteségeket, hanem a magyar költségvetést is jelentős mértékben érintik. Zsolt hangsúlyozta, hogy a hamis órák megvásárlása nem csupán a piacot, hanem saját magunk megtévesztését is jelenti, különösen, ha valaki ezeket a hamisítványokat büszkén villogtatja a közösségi médiában. Az ilyen cselekedetek következményei messzemenők lehetnek, és érdemes alaposan átgondolni, mit is jelent valójában egy eredeti órát viselni.

Hangsúlyozta: nem meglepő, hogy a hamisítványok „márkarombolást” idéznek elő, hiszen ezek a termékek valójában aláássák azokat a márkákat, amelyekről az emberek esetleg már találkoztak egy hamis példánnyal, például a közösségi médiában.

Ha valaki venne egy órát eredeti forrásból, eszébe juthat, hogy valahol, valakin látott egy ilyen "márkájút", az azonban kamu volt, ezért inkább egy másik darabot választ. Így szerintem megvalósul a márkarombolás az adott cég kárára. Aláássa a márkával szembeni bizalmat is, ami az egyik legsérülékenyebb dolog

„Tedd különlegessé a mondandódat!” – osztotta meg gondolatát az influenszer.

Juhászné Prantner Etelka hangsúlyozta, hogy a hamisítványok minden gazdasági területen jelentős károkat okoznak.

A hamis órák felbukkanása jellemzően a piacokon, az online platformokon, sőt még az autóutak mentén is gyakori jelenség. Nemrégiben egy figyelemre méltó eset történt, amikor egy bolgár autóból 119 darab Rolex-feliratú karóra került elő. Ez a felfedezés 300 millió forintos kárt okozott a jogtulajdonos számára. Az órák a feketepiacon bukkantak fel, ahol rendkívül alacsony áron kínálták őket, lényegesen olcsóbban az eredeti áraknál. Még egy laikus is könnyen észlelheti, hogy ezek az órák hamisítványok, ugyanis az eredeti és hamis termékek között könnyen felfedezhetők a karakterisztikus eltérések.

- Tájékoztatott a NAV sajtóreferense.

Lakatos Zsolt arról is beszélt, elviekben nem mindegy hogy hamisítványról vagy replikáról van szó, de gyakorlatilag mára ez már teljesen mindegy: replikának azt nevezzük, amikor egy valaha gyártott, de valamikor megszűnt vagy eltűnt óradarabot valaki más újra legyárt. A hamisítók azonban "kiénekelték" ezt a fogalmat az eredetiségre legalább törekvő replikásoktól, és mára az a helyzet, hogy amit replikának neveznek, sok esetben szintéán hamisítványnak számít - magyarázta.

Az új visszaváltási rendszer bevezetése Magyarországon 2024 egyik legjelentősebb fenntarthatósági lépése volt, amely gyakorlatilag minden vásárlót érint. Az üveg-, műanyag- és fémdobozos italtermékekre kiterjesztett 50 forintos visszaváltási díj célja, hogy ösztönözze a lakosságot az italos csomagolások visszavitelére és az újrahasznosítás előmozdítására. Az automatizált visszaváltás bevezetésétől kezdve azonban megoszlanak a vélemények: sokak számára gördülékenyen működik, míg mások szerint még bőven van hová fejlődni, sőt sokan vannak azok is, akik egyenesen gyűlölik a rendszert.

A Pénzcentrum és a Debreceni Egyetem közös kutatása a hétköznapi emberek nézőpontját kívánja megismerni a rendszer működésével kapcsolatban. Melyek azok a legfőbb kihívások, amelyekkel szembesülünk, és hol tapasztalható előrelépés? A kérdőíves felmérés célja, hogy hiteles képet nyerjünk a magyar lakosság tapasztalatairól és véleményeiről – függetlenül attól, hogy valaki aktívan részt vesz az új rendszer használatában, vagy esetleg másra bízza a visszaváltás folyamatát, netán elutasítja azt. Fontos, hogy a válaszadók ne érezzék úgy, hogy meg kell felelniük bárkinek, csupán őszintén osszák meg gondolataikat. A kutatás eredményeiről a Pénzcentrum oldalain fogunk részletesen beszámolni. Köszönjük, hogy válaszaival hozzájárul a kutatás sikeréhez!

Related posts