A Rákosrendezővel kapcsolatban a kormány számára kulcsfontosságú, hogy a budapesti lakosok érdekeit szolgálja és javítsa az ő életminőségüket.

Lázár János kiemelte, hogy munkánk nem valami vagy valaki ellen irányul, hanem mindig egy cél érdekében történik. "Amikor Rákosrendező sorsának rendezésén, újjáépítésén és rehabilitációján dolgozunk, akkor a budapestiek támogatására törekszünk" - mondta.
A miniszter megjegyezte, hogy az őket érő méltatlan támadások alapja az a tévhit, miszerint a kormány szándékai rosszak. Ezzel szemben hangsúlyozta, hogy a kormány célja mindig is az emberek jólétének előmozdítása volt.
Lázár János kifejtette:
A miniszter javaslata szerint érdemes lenne, ha a fővárosi lakosok is összefognának, mint ahogyan a vidéki közösségek tették, és közösen gyűjtenének pénzt, hogy a hulladékot elszállítsák azok, akik azt előállították. Amennyiben ez nem történik meg a felelősök által, a helyi önkormányzatok és polgármesterek is közbeléphetnének, hogy megoldják a problémát.
A miniszter hangsúlyozta, hogy vidéken a helyzet más megvilágításba kerül: a helyiek számára egyértelmű, hogy van egy kormány, amely igyekszik kezelni egy felmerülő problémát, ám erre azonnal támadások zúdulnak, mintha a város érdekeit sértené. Jelenleg Rákosrendező területén egy szeméttelep található, ahol a MÁV által generált hulladék is jelen van. Az elszállítást ugyan vállalják, de a hulladék jelentős része a lakosságtól származik – emelte ki a miniszter.
Lázár János véleménye szerint a szemét eltakarítása után elengedhetetlenül fontos a következő lépés: mit kezdjünk a felszabadult területtel? Kiemelte, hogy a beruházások célja nem csupán a környezet rendezése, hanem a budapestiek életminőségének növelése és boldogulásuk elősegítése is.
"Számunkra egyáltalán nem áll szándékunkban kárt okozni a budapestieknek; éppen ellenkezőleg, az a célunk, hogy támogassuk őket. A terveink megvalósításánál arra törekszünk, hogy mindenki számára előnyös megoldásokat találjunk." - mondta.
Lázár János szerint sok mindent lehet mondani a dubajiakról, de az biztos, hogy a semmiből egy világvárost építettek, és most pedig "Budapestnek egy olyan vezetése van, amelyik egy világvárossal nem tud semmit se csinálni". A befektető azt vállalja, hogy ezt a több százezer köbméternyi szemetet elszállítja - hívta fel a figyelmet.
A miniszter hangsúlyozta azt is, hogy csak az az épület épülhet meg az érintett 130 hektáros területen, amely beilleszthető Budapest építészeti szövetébe. "Én nem akarok toronyházakat sem, és arra, hogy itt mecset épüljön, arra semmiféle lehetőség nincsen. Tehát itt soha nem fog toronyház épülni, és soha nem fog mecset épülni. Ez az én személyes álláspontom" - szögezte le Lázár János.
Elmondta, hogy teljes mértékben tudatában vannak annak, hogy a főváros lakói számára a zöldterületek mennyisége nagyon korlátozott. Ha a 130 hektáros területből 50-60 hektárt parkosítanak, az minden budapesti számára kedvező változást hoz - tette hozzá a miniszter.
"Tehát nem a kártevés a célunk Budapest számára, hanem éppen ellenkezőleg, támogatni szeretnénk a várost" - hangsúlyozta Lázár János. Hozzátette: nem igazán érti, miért pattant ki ez a vita, hacsak nem az az ok, hogy "valakinek a levesébe véletlenül beleköptünk".
Már eddig is sok szó esett arról, hogy a főváros nem külföldi nagybefektetőknek szánja ezt a területet - jelentette ki a miniszter. Hozzátette, hogy ha a főváros birtokba veszi ezt a helyszínt, akkor biztosan lesz valaki, aki építkezésre adja a fejét ezen a területen.
Szerinte a főváros nem saját magának és a fővárosiaknak akarja megszerezni ezt a területet. Nyilvánvalóan van Budapesten egy magyar ingatlanfejlesztő, amelyik már foglalkozott a terület fejlesztésével, és a főváros neki akarja megszerezni - mondta Lázár János.
Azt mesélte, hogy próbálkoztak az ingatlan értékesítésével egy külföldi nagyberuházónak, aki már világszerte végezett tízmilliárd eurós nagyságrendű fejlesztéseket.
- fejtette ki.
Lázár János jelezte, természetesen megérti azt, hogy a budapestiek idegesen reagálnak, de megnyugtathatja őket: érdekeikkel, értékeikkel szembemenve, ellenükben nem fognak semmit se fejleszteni.
A Fővárosi Közgyűlés szerdai határozatára reagálva, mely szerint a fővárosi önkormányzat érvényesíteni kívánja a rákosrendezői területre vonatkozó elővásárlási jogát a BKM Budapesti Közművek Zrt.-n keresztül, kifejtette: "Ha gyakorolják az elővásárlási jogukat, akkor tegyék, mi viszont határozottan vitatjuk, hogy ilyen joggal rendelkeznének. A végső döntést majd a bíróság fogja meghozni ebben a kérdésben."