Robert Fico: Ukrajna jelentős károkat okoz Európának.


Ukrajna januárban bejelentette, hogy leállítja az Oroszországból érkező földgáz szállítását Európa irányába. Ezzel összefüggésben Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke nyílt levelet intézett az uniós vezetők felé. A levélben kifejezte, hogy az Ukrajnán keresztül Szlovákia felé irányuló gáztranzit egyoldalú leállítása évente több tízmilliárd euróval csökkenti az európai polgárok, cégek és infrastruktúrák lehetőségeit.

Robert Fico szlovák miniszterelnök az Európai Tanács elnökéhez és az Európai Bizottság elnökéhez címzett levelében Volodimir Zelenszkij egyoldalú döntésének az Európai Unióra gyakorolt negatív hatásait részletezte. "Az ukrán elnök egyoldalú döntésének hallgatólagos elfogadása teljesen irracionális és helytelen. Feszültségekhez és kölcsönös intézkedésekhez fog vezetni" - jegyezte le levelében Robert Fico.

A miniszterelnök a szlovák gázművek által készített hatástanulmányra hivatkozva jelezte, hogy az ukrán gáztranzit leállása 10-12 euróval növelheti a gáz megawattórára vetített árát a holland és német tőzsdéken. A becslések szerint ez az uniós országok számára évente 40-50 milliárd eurós többletkiadást eredményez, míg az elektromos áram árára gyakorolt másodlagos hatás további 60-70 milliárd eurós terhet jelenthet. Hozzátette, hogy ha az ukrán gáztranzit továbbra is működik, akkor Oroszország számára ez legfeljebb 2 milliárd eurós bevételt generálhat ugyanebben az időszakban.

A szlovák miniszterelnök határozott véleményét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy minden uniós állampolgár érdeke, hogy Ukrajna támogatására irányuló európai erőfeszítések racionális keretek között valósuljanak meg, elkerülve az önpusztító és Európára nézve rendkívül káros gesztusokat. "Ezért szeretném felhívni a figyelmüket, nem csupán Szlovákia, hanem az Európai Unió nevében is, hogy szenteljenek kellő figyelmet ennek a példa nélküli helyzetnek, és sürgősen kezeljék megfelelő súllyal" - fogalmazott levelében a kormányfő.

Robert Fico a múlt pénteken közzétett videóüzenetében arra hívta fel a figyelmet, hogy január 1-jét követően, amikor is az orosz gáz Ukrajnán keresztüli tranzitja véget ér, a kormány alaposan fel fogja mérni a kialakult helyzetet. Azt is hangsúlyozta, hogy megvizsgálják az Ukrajnával szembeni lehetséges intézkedések széles spektrumát. Amennyiben szükséges, a villamosenergia-szállítás leállításáról dönthetnek, amelyre Ukrajnának kiemelt sürgősséggel van szüksége, vagy más alternatív lépések kidolgozásáról fognak egyeztetni.

A Szlovákia és Ukrajna közötti feszültség tovább fokozódhat Robert Kaliňák szlovák védelmi miniszter legfrissebb nyilatkozatai miatt. A politikus egy televíziós vitaműsorban kifejtette, hogy „valószínű, Ukrajna nem képes felfogni, hogy sosem fog elköltözni Németország és Svájc közé, hiszen leghosszabb határa mindig az Orosz Föderációval fog húzódni. A helyzetből adódóan Ukrajnának elkerülhetetlenül fel kell adnia területének egy részét.” Kaliňák hangsúlyozta, hogy Szlovákia érdeke az, hogy a háború mielőbb véget érjen, és megkezdődjenek a béketárgyalások a konfliktusban álló felek között.

Related posts