Russell: Jelentős átalakulásokon mentünk keresztül, de öt verseny után kiderül, hogy valóban képesek leszünk-e megállni a helyünket - F1VILÁG.HU

A Mercedes legújabb W16-os kódjelű versenyautója egy radikálisan új irányt képvisel, amely lehetőséget ad arra, hogy elkerüljük azokat a problémákat, amelyekkel az utóbbi években folyamatosan szembesültünk – osztotta meg véleményét George Russell.
A csapat az előző szezonban néhány győzelmet szerzett, de az autó kezelhetőségi gondjai és a hátsó gumik túlmelegedése miatt nem tudta tartósan megvetni a lábát az élmezőnyben. Ez már a harmadik egymást követő év, amikor a Mercedes nem tudta maximálisan kihasználni az új aerodinamikai szabályok adta lehetőségeket.
A 2025-ös szezon a jelenlegi szabályrendszer utolsó éve lesz a 2026-os jelentős változások előtt. George Russell szerint a csapat ezúttal egy teljesen más szemléletet alkalmazott az új autó tervezésénél.
"Idén jelentős változtatásokat hajtottunk végre" - mondta a brit versenyző. "Az elmúlt években mindig az volt a helyzet, hogy egy problémát megoldottunk, de ezzel egy újabb probléma merült fel. Ezúttal sokkal fegyelmezettebben dolgoztunk minden egyes módosításon."
"Alaposabbak voltunk, mint valaha, különösen a szimulátoros teszteknél, hogy biztosan ne essünk bele egy újabb csapdába. Eddig úgy tűnik, hogy sikerült előrelépnünk, de persze fogalmunk sincs, hogy a többiek mit csináltak."
Russell szerint a Mercedes legnagyobb hibája az volt az elmúlt években, hogy túlságosan a meglévő problémák kiküszöbölésére összpontosított, anélkül, hogy figyelembe vette volna azok lehetséges mellékhatásait.
"Az utóbbi évek során annyira a konkrét problémák megoldására összpontosítottunk, hogy elfeledkeztünk arról, milyen új kihívásokat generálhatunk ezzel" - fejtette ki. "Ez olyan, mintha egy gondot orvosolnánk, miközben egy másikat teremtünk. Most sokkal inkább a jövőbeli következményekre figyelünk, mint ahogy azt korábban tettük."
Az aerodinamikai jellemzők világában ez teljesen megszokott jelenség. A szélcsatornában végzett fejlesztések során folyamatosan ilyen kihívásokkal találkozunk. Amikor az autó vezetési dinamikáján módosítasz, az nekünk, versenyzőknek is komoly következményekkel jár. Például, ha megerősíted az első tengelyt, az a hátsó tapadás csökkenéséhez vezethet. Ha pedig túlságosan elhúzod ezt az irányt, ugyanazokkal a problémákkal szembesülhetsz, mintha a teljesen ellentétes útra térnél rá.
A brit versenyző szerint az új szemlélet kulcsa az volt, hogy előre gondolkodtak a következményekről, és nem csupán rövid távú megoldásokat kerestek.
Jelenleg tényleg részletesen átvizsgáltunk minden szempontot. Átnéztük, melyek azok az alapvető módosítások, amelyeket szeretnénk megvalósítani, és elemeztük, hogy ezek milyen következményekkel járhatnak különböző versenyeken. Amennyiben egy bizonyos pályán kihívást jelenthetnek, már előre kidolgoztuk a megoldásokat, hogy a vezetési stílusunkkal kezelni tudjuk a helyzetet.
A Mercedes miért nem fedezte fel korábban ezt a problémát? Russell a delfinezés jelenségére hívta fel a figyelmet: "A 2022-es autóval sokkal több nehézség adódott, mint ahogy azt első pillantásra észleltük. A pattogás volt a fő tényező, ami teljesen elhomályosította a valódi vezetési problémák azonosítását" – nyilatkozta a brit pilóta. "Másfél évre volt szükség ahhoz, hogy végre sikerüljön megszüntetni a pattogást."
"Aztán rájöttünk, hogy a felfüggesztésünk sem megfelelő, ezért módosítottuk, de az újabb egyensúlyi gondokat hozott magával. Ezek a dolgok időt vesznek igénybe. Amikor valami működik, néha azt sem tudjuk pontosan, miért működik."
Russell tisztában van azzal, hogy a W16-os autón végrehajtott változtatások csak akkor bizonyulnak sikeresnek, ha a pályán is beválnak.
Úgy vélem, hogy öt versenykör elteltével már világosan látni fogjuk, milyen irányba halad a szezonunk. Az utóbbi két év tapasztalatai alapján az első néhány verseny után már sejtettük, hogy nem fogunk a bajnoki címért küzdeni - legalábbis az elején biztosan nem. Most azonban sokkal megbízhatóbbnak és stabilabbnak érzem az autónk fejlesztési irányvonalát.
"Minden egyes csapat folyamatosan növeli a versenyképességét, és az elmúlt három év során mindannyian igyekeztek megszüntetni a felmerülő akadályokat. Ha sikerül hoznunk azt a teljesítményt, amit elvárunk magunktól, akkor jelentős előrelépést érhetünk el. Ugyanakkor láttuk már más csapatok esetében is, hogy egy új fejlesztési csomag bevezetése végül nem hozta meg a várt eredményeket. A Forma-1 világában pedig sosem lehet biztosra menni."
A Mercedes jelentős átalakulásokkal vág neki az idei szezon kezdetének. Russell véleménye szerint az első bahreini teszt lesz az igazi mérföldkő, ahol végre kiderül, sikerült-e megszakítaniuk az elmúlt években tapasztalt frusztráló forgatókönyvet.