Salvador bitcoinból származó nyeresége már túllépte a 300 millió dollárt.


Salvador 2021 júniusában forradalmi lépést tett, amikor a világ első országaként hivatalosan is elismerte a bitcoint mint fizetőeszközt. Ez a döntés nemcsak meglepetést keltett világszerte, hanem úgy tűnik, gazdasági, pénzügyi és politikai szempontból is kedvező hatásokat hozott. Az ország digitális izolációjában a bitcoin bevezetése új lehetőségeket teremtett, lehetővé téve a dollárra való támaszkodás csökkentését és a technológiai innováció fellendülését.

Nayib Bukele, Salvador elnöke, a közösségi médiában osztotta meg, hogy az ország bitcoin-tartaléka már több mint 330 millió dollár nem realizált nyereséget hozott. Ezt a bejelentést éppen akkor tette, amikor a vezető kriptovaluta a hét második felében átlépte a 100 000 dolláros árfolyamot.

Nayib Bukele, Salvador elnöke, 2021-ben egész kampányát arra fűzte fel, hogy a bitcoin BTC Price (BTC) integrálásával a fizetési rendszerekbe és az ország infrastruktúrájába csökkenteni tudják eladósodottságukat, növelve az ország technológiai elterjedtségét és turisztikai vonzerejét. A banki hozzáférés hiánya miatt a salvadoriak közel 70%-a nem fér hozzá a hagyományos bankrendszerekhez, a bitcoin integrálása pedig lehetővé tesz a pénzügyi hozzáférést már az okostelefonokon keresztül is.

Miután december 5-én a bitcoin árfolyama átlépte a 100 000 dolláros határt, Nayib Bukele a X platformján közzétette Salvador bitcoin-állományának legfrissebb adatait. A legújabb információk alapján világosan látható, hogy az ország összesen 270 millió dollárt fektetett BTC-be, és a portfólió értéke mostanra 600 millió dollárra nőtt. Ez azt jelenti, hogy Salvador jelenleg 333 millió dolláros nem realizált profitot könyvelhet el.

A Bukele Tracker weboldalán egyértelműen nyomon követhető, hogy Salvador jelenleg 6180 Bitcoin birtokában van, ezek átlagos beszerzési ára 44 739 dollár. Érdekesség, hogy az ország legutolsó vásárlását az FTX kriptovaluta-tőzsde váratlan összeomlása idején hajtotta végre, amikor a Bitcoin árfolyama 18 000 dollárra csökkent. Azóta a kormány naponta egy újabb BTC-t vásárol, ezzel próbálva mérsékelni a volatilis eszközökkel járó árfolyamkockázatokat.

Kétségtelen, hogy Salvador vezetése a bitcoin iránti elkötelezettségét a 2021-es csúcs előtt kezdte meg, és ezt követően a medvepiac ellenére is folytatta. Bukele határozottan hisz abban, hogy a bitcoin a modern pénzügyi rendszer kulcsfontosságú eleme lesz, így a 2024-es kampányát is teljes mértékben a kriptovaluta köré építette fel.

A bitcoin bevezetése amellett, hogy új lehetőségeket teremt a nemzetközi kereskedelemben, Salvador kriptovaluta-barát országként vonzza a nemzetközi befektetőket, a vállalatokat és a digitális nomádokat. A blokklánc-alapú technológiai innováció Salvador geotermikus energiaforrás-felhasználásában is megjelentek. Az ország vulkáni működéséből származó energiáit bitcoin-bányászatra használják, ezzel környezetbarát megoldást teremtve.

Nayib Bukele friss szellőként lépett be a politikai elit világába, modern vezetőként ambiciózus célja, hogy Salvadorból a "jövő pénzügyi központját" formálja. Három évvel ezelőtti döntése messzire eljutott, és a globális média figyelme is ráirányult, ám a hatóságok nem éppen lelkendeznek a bitcoin felvásárlásának ötlete miatt.

A gazdasági sikerek ellenére a Nemzetközi Valutaalap (IMF) folyamatosan sürgeti Salvadort, hogy gondolja át a bitcoin-alapú politizálást. Először 2022 januárjában kérték arra az országot, hogy ne ismerjék el tovább törvényes fizetőeszköznek, mivel a bitcoin volatilitása pénzügyi instabilitáshoz vezethet.

Idén októberben az IMF újra hangsúlyozta, hogy Salvadornak érdemes lenne visszafogni a bitcoin felhalmozását. Noha az ország nem található a tíz legnagyobb bitcoin-tulajdonos között, az IMF kommunikációs igazgatója figyelmeztetett, hogy szükséges lenne csökkenteni a bitcoin jogi státuszát, és mérsékelni az állami szektor bitcoin iránti kitettségét.

Related posts