Megvalósult egy eddig példa nélküli esemény: sikerült megörökíteni egy távoli galaxis csillagát!


A Nagy Magellán-felhő szívében megbújó WOH G64 csillag egyedülálló figyelmet kapott a kutatók körében, mivel várhatóan nemsokára felrobban. Mielőtt ez a lenyűgöző esemény bekövetkezne, a tudósoknak sikerült rögzíteniük a csillag látványát, amely újabb betekintést nyújt a világegyetem titkaiba.

Nemrégiben az Európai Űrügynökség egy rendkívül lenyűgöző képet tett közzé a Napról, amely olyan részletességgel mutatja be a központi csillagunkat, ahogyan azt eddig még soha nem tapasztalhattuk. Ugyanakkor a chilei Andrés Bello Egyetem kutatói egy másik fotóval rukkoltak elő, amely nemcsak hogy felülmúlja ezt a teljesítményt, hanem nem is a Napot, hanem a Tejútrendszeren kívüli csillagot örökít meg.

Az IFLScience jelentése alapján a csillagászok már jó ideje figyelemmel kísérik a WOH G64 nevű csillagot. Ez a hatalmas vörös szuperóriás a Tejútrendszer szomszédos galaxisában, a Nagy Magellán-felhőben található, és a szakértők feltételezése szerint a szupernóva robbanásának küszöbén áll. Chilei kutatók nemrégiben sikeresen megörökítették ezt a csillagot, ami mérföldkőnek számít, hiszen korábban még soha nem tudták rögzíteni a fényét.

Bár már hosszú ideje figyelemmel kísérhetjük az idegen galaxisokban található csillagokat, és képesek vagyunk mérni azok tömegét, egy, a Földtől mintegy 160 ezer fényévre lévő égitest részletes, nagy felbontású képének elkészítése rendkívül nagy kihívást jelentett. Ennek a lenyűgöző feladatnak a megvalósításában az Európai Déli Obszervatórium nyújtott nélkülözhetetlen támogatást a kutatócsapat számára.

Keiichi Ohnaka, az egyetem asztrofizikusa és az Astronomy & Astrophysics című tudományos folyóiratban publikáló vezető szerző, úgy véli, hogy az égitest mérete körülbelül 2000-szer nagyobb, mint a Nap. Az ilyen típusú csillagok, mint a WOH G64, életük végső szakaszában eltávolítják külső rétegeiket, amely jelenséget egy tudósok által készített lenyűgöző fénykép is dokumentál. A csillag körüli vörös gubó a már ledobott anyag maradványait tükrözi.

A szakértőket váratlanul érte a tojás alakú forma, mivel a korábbi számítások teljesen eltérő formát jeleztek előre. Ebből kifolyólag arra gyanakodnak, hogy egy eddig észleletlen égitest lehet a felelős az anomáliáért. Az elmúlt tíz év során a csillag fokozatosan gyengült, ami megnehezíti a további megfigyeléseket. Ennek ellenére a szakemberek úgy vélik, hogy az égitest robbanása egyre közeledik.

Ha a jövőben is érdeklik a hasonló témák és tudományos felfedezések, ne habozzon, és kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát, ahol mindig friss és izgalmas hírekkel várjuk!

Related posts