Bármit is mond a Mol Brüsszelben, a szavak mintha a levegőbe hullanának, süket fülekre találva.


Magyarország kész megszabadulni az orosz olajfüggőségétől, ha az Európai Unió segít finanszírozni a más importtermékekre való átállást - nyilatkozta a Politiconak Bacsa György, a Mol stratégiai műveletekért felelős ügyvezető alelnöke, hozzátéve az olajcég nyitott arra, hogy diverzifikálja ellátását, még az EU nem hivatalos 2027-es határideje előtt.

A Mol finomítói 2026 végére készülhetnek el az orosz nyersolaj nélküli működésre - hangsúlyozta Bacsa György a Politiconak, megerősítve az olajtársaság korábbi bejelentését. Az átállás tervezett költsége körülbelül 500 millió dollárra (194 milliárd forint) rúg, amelyet jelenleg a Mol saját magára vállal. Bacsa azonban kiemelte, hogy a projekt sikeréhez elengedhetetlenek lennének uniós támogatások is, melyek "néhány százmillió" euróra rúghatnak.

A jelek arra utalnak, hogy Magyarország és a Mol nem feltétlenül élvezik majd az EU új energiaügyi biztosának, Dan Jorgensennek a támogatását. Jorgensen ígérete szerint egy részletes ütemtervet fog bemutatni az orosz olajszállításokról való teljes leválásról. Bacsa György véleménye szerint Dániából könnyű határidőket szabni a Közép-Európai országok számára, de a helyzetből ítélve úgy tűnik, hogy Szlovákia és Magyarország egyedül maradt a kihívásokkal.

Bacsa György nyilatkozata szerint a Mol számára jelenleg nem áll rendelkezésre valós alternatíva az orosz kőolaj beszerzésének leállítására, anélkül, hogy ezzel veszélyeztetnék az ellátásbiztonságot, vagy gyengítenék az érintett országok gazdaságainak versenyképességét és életszínvonalát. Emellett hangsúlyozta, hogy az Európai Unió sem nyújt segítséget a helyzet megoldásában. Ahhoz, hogy Magyarország és Szlovákia függetlenedni tudjon az orosz kőolajtól, szükség lenne materiális, pénzügyi és politikai támogatásra, valamint új, stratégiai ellátási és szállítói partnerekre, amelyek jelenleg nem elérhetők.

A Mol cég kísérletezik különböző kőolajtípusok feldolgozásával, azonban a lehetőségeik korlátozottak: a Kaszpi-tengeri olaj (CPC) és a WTI típusú nyersanyagokból csupán meghatározott mennyiséget képesek feldolgozni. Az olajfinomítóik, amelyek a kezdetek óta az orosz Urals keverék feldolgozására lettek optimalizálva, most megkezdték a CPC feldolgozását. Szabó Szabolcs, a Mol értéklánc menedzsmentért felelős alelnöke a londoni Argus Európai Kőolaj Konferencián elmondta, hogy a finomítók a magasabb nafta leválasztási arány miatt nem tudnak 10-12 százaléknál többet feldolgozni. Emellett a Mol szeretné, ha a csehországi szállítások során a Slovnaft további haladékot kapna az orosz olaj használatára, hiszen a Slovnaft által orosz nyersanyagból előállított termékek értékesítése Csehországba jelenleg csak december 5-ig engedélyezett.

Related posts