Csendes, de figyelemre méltó módon, az orosz LNG vásárlásai az Európai Unióban új rekordot döntöttek.
Az Európai Unió orosz cseppfolyósított földgáz (LNG) importja 2023-ban új rekordot állított fel, mégpedig annak ellenére, hogy a blokk folyamatosan arra törekszik, hogy csökkentse Oroszországtól való energiafüggőségét az ukrajnai háború kezdete óta. A várakozások szerint az év végére körülbelül 16,5 millió tonna orosz LNG érkezik az EU területére, ami felülmúlja a tavalyi 15,18 millió tonnás mennyiséget - számolt be róla a Financial Times.
Ana Maria Jaller-Makarewicz, az Energiagazdasági és Pénzügyi Elemző Intézet szakértője, összességében meglepőnek találja a kialakult helyzetet:
Ahelyett, hogy fokozatosan mérsékeljük az orosz LNG-importot, inkább célszerű lenne annak növelésére törekedni.
- nyilatkozta. Az Európai Unió 2022-ben határozta el, hogy 2027-ig teljes mértékben leállítja az orosz fosszilis energiahordozók importját. Ennek ellenére a cseppfolyósított gázszállítmányok mennyisége a kontinens kikötőibe továbbra is növekedett. Jaller-Makarewicz véleménye szerint ez arra utal, hogy a helyzet "pánikba ejtette" az érintetteket.
Európa továbbra is harcban áll azzal, hogy megszabaduljon az olcsó orosz szállításokkal való függőségétől.
Az idei évben jelentősen megnőtt az orosz LNG spot-piaci vásárlása. A Rystad Energy adatai szerint az EU orosz eredetű LNG-behozatalának 33 százaléka történt spot-szerződések keretében, szemben a tavalyi 23 százalékkal. Christoph Halser, a Rystad gázipari elemzője szerint ennek oka, hogy a kereskedők "olcsóbban jutnak [Oroszországból] szállított szállítmányokhoz".
Egyesek, mint a Shell és az Equinor, nyilvánosan bejelentették, hogy elzárkóznak az orosz LNG azonnali piacon történő vásárlásától. Ezzel szemben más kereskedők továbbra is kihasználják a lehetőségeket, hogy részesedést szerezzenek az orosz cseppfolyósított földgázpiacon. Az invázió óta a helyszíni szállítmányokra vonatkozó szerződésekben egyre inkább megjelennek olyan záradékok, amelyek garantálják, hogy az LNG nem orosz forrásból származik. Az orosz cseppfolyósított földgáz iránti kereslet idén jelentős átalakuláson megy keresztül.
Az Európai Unió teljes tengeri üzemanyag-behozatalának 20%-át képviselte, ami jelentős növekedést mutat a tavalyi 15%-hoz képest.
Franciaország és Belgium emelkedtek ki a legnagyobb importőrök között, különösen Franciaország esetében, ahol a behozott mennyiség 2023-ban szinte megduplázódott.
Az EU tisztviselői hangsúlyozzák, hogy a blokknak nincs szüksége orosz üzemanyagokra, még akkor sem, ha ez magasabb árakat jelent. Dan Jørgensen, az EU új energiaügyi biztosa ígéretet tett arra, hogy jövőre tervet terjeszt elő a 2027-es cél teljesítésére, vagyis az orosz fosszilis tüzelőanyagokról való teljes leszokásra. Közben Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke jelezte, hogy a blokk növelheti az amerikai LNG-importot, részben válaszul Donald Trump fenyegetéseire, aki széles körű kereskedelmi vámokat helyezett kilátásba, ha az EU nem vásárol "nagy mennyiségben" amerikai kőolajat és földgázt.