Szerbia is követné a magyar modellt az USAID tevékenységeinek vizsgálatában - Mandiner.

Célszerű lenne felülvizsgálni az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségének (USAID) teljes szerbiai tevékenységét a törvényben előírt feltételek és módozatok szerint - közölte a Szerbiai Bírák Társasága szerdán, egy nappal azután, hogy a szerb rendőrség négy szerbiai civil szervezetnél tartott házkutatást a USAID által biztosított pénzügyi támogatások miatt.
"A USAID támogatásainak szerbiai felhasználása ügyében indított ellenőrzésekkel összefüggésben, és tekintettel arra, hogy az amerikai ügynökség tevékenységének jogszerűségét az Egyesült Államok jelenlegi politikai vezetése megkérdőjelezi, a Szerbiai Bírák Társaság úgy ítéli meg, hogy
A közleményben, amelyet a szerbiai közszolgálati televízió (RTS) is publikált weboldalán, olvasható.
A vizsgálatot véleményük szerint az állami intézménynek minősülő szervezeteknél és projektpartnereiknél is el kellene végezni. A közlemény szerint az intézkedéseknek a körülményekkel arányosnak kell lenniük, tiszteletben tartva az alapvető emberi jogokat és szabadságjogokat, valamint tartózkodniuk kell az olyan lépésektől, amelyek a nyilvánosság szemében szelektívnek tűnhetnek vagy túlmutatnak a nyomozó szerv hatáskörén.
A szerb rendőrség kedden ellenőrzést végzett az Átláthatósági és Elszámoltathatósági Központ (CRTA), a Polgári Kezdeményezés, a Gyakorlati Politika Központ, valamint a Nyom nevű alapítvány pénzügyeivel és működésével kapcsolatban. Az akciót a Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztályának utasítására indították el, célja pedig a dokumentumok összegyűjtése volt, amelyek bizonyítékot nyújthatnak arra, hogy...
Ezen felül a civil szervezetek képviselőit is meghallgatták. A főügyészség utasította a Szerbiai Nemzeti Bankot és a Pénzmosás Elleni Hivatalt, hogy alaposan vizsgálják meg a civil szervezetek pénzügyi tranzakcióit. A USAID támogatásaival kapcsolatos nyomozás akkor indult, amikor az Egyesült Államok több prominens politikai szereplője, köztük Donald Trump elnök, kifejezte kételyeit a szervezet működésével kapcsolatban.
Nenad Stefanovic főügyész közölte, hogy a főügyészség korrupcióellenes osztálya kapcsolatba lépett az amerikai igazságügyi minisztériummal, és információt kért a USAID lehetséges pénzügyi visszaéléseiről, pénzmosási tevékenységéről és a források nem megfelelő felhasználásáról.
Az MTI érdeklődésére a Belgrádi Főügyészség Korrupcióellenes Osztálya közölte, hogy jelenleg korai lenne bármilyen információt megosztani az ügyről. A nyomozati eljárás előkészítése még zajlik, és a kérvény, amelyet az Egyesült Államok igazságügyi minisztériumának kellene elküldeni, szintén ellenőrzés alatt áll.
Nemrégiben Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen Magyarországon az USAID által támogatott szervezetek tevékenységeinek alapos feltárása. "Ezt a hálózatot idén mindenképpen meg kell vizsgálni, akár a legszigorúbb jogi eszközökkel is, hiszen a támadás a magyar szuverenitás ellen rendkívül gátlástalan volt, és ezért határozottan kell védekezni" - jelentette ki a kormánypárt frakcióvezetője.