Szijjártó Péter véleménye szerint a magyar kormány helyes döntést hozott azzal, hogy tartózkodott a romániai elnökválasztásba való beavatkozástól.

Szijjártó Péter, a külgazdasági és külügyminiszter, hangsúlyozta, hogy a magyar kormány bölcs döntést hozott azzal, hogy nem avatkozott be a romániai elnökválasztásba. A miniszter véleménye szerint elengedhetetlen a győztes jelölt támogatása az erdélyi magyarság javára, mivel a másik irányba tett lépések károsan hatnának a két ország közötti viszonyra. Emellett kiemelte, hogy az elmúlt másfél évtized tapasztalatai világosan tükrözik a kormány hozzáállását a határon túli magyar közösségekhez.
A magyar kormány bölcs döntést hozott, amikor tartózkodott a romániai elnökválasztási folyamatba való beavatkozástól. Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdai budapesti nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a magyar fél nyitott az együttműködésre a választások győztesével, a jószomszédi kapcsolatok és a külhoni magyarság érdekeinek előmozdítása érdekében.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezetőt a Türk Államok Szervezetének informális csúcstalálkozóját követően tartott sajtótájékoztatón egy újságíró Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) korábbi vezetőjének kritikáiról faggatta. A tárcavezető válaszában hangsúlyozta, hogy nem meglepő Markó Béla magyar kormány iránti ellenszenve, ezért a mostani megnyilvánulásait is ebben a fényben érdemes szemlélni – tájékoztatott az MTI.
"Úgy vélem, helyes döntést hoztunk, amikor úgy határoztunk, hogy semmilyen formában nem interveniálunk a román elnökválasztási folyamatban. Helyesen cselekedtünk, amikor kifejeztük nyitottságunkat a választás győztesével való együttműködésre, hiszen ez elengedhetetlen a jószomszédi viszonyok és az erdélyi, székelyföldi magyar közösség érdekeinek védelme érdekében."
"Szeretném megkérdezni a tisztelt szakértőktől, hogy vajon helyes döntés lett volna nyilatkozni arról, hogy egy bizonyos kimenetel esetén nem vagyunk felkészülve az együttműködésre Romániával? Milyen hatással lett volna ez a kétoldalú kapcsolatokra? Tényleg az lenne a határon túli közösség érdeke, hogy az anyaország és a fogadó ország közötti együttműködés lehetősége teljesen kizárt legyen?" - tette fel a kérdést.
Úgy vélem, ez egy világos és egyértelmű helyzet. Meggyőződésem, hogy helyesen cselekedtünk, amikor nem léptünk közbe a választási folyamatban. Jól tettük, hogy kinyilvánítottuk együttműködési szándékunkat a győztes felé, hiszen ez a jószomszédi viszonyok és az ott élő magyarság érdekeit szolgálja.
- emelte ki a miniszter.
Szijjártó Péter kiemelte, hogy az utolsó tizenöt év nemzetpolitikája egyértelműen tükrözi a kormány álláspontját a határon túli magyar közösségekkel kapcsolatban, azok támogatásának fontosságát, valamint a nemzeti összetartozás jelentőségét.
"Az utolsó másfél évtized világossá tette, hogyan viszonyul ehhez a kérdéshez a baloldal. Ez a tábor folyamatosan feszültséget szít a határon túli magyar közösségek ellen, elzárkózott a kettős állampolgárság megadásától, és megakadályozta, hogy a határon túli magyarok kifejezhessék véleményüket a parlamenti választások során Magyarország jövőjével kapcsolatban" - hangsúlyozta.
Ahogy korábban említettük, május 18-án, vasárnap zajlott le a román elnökválasztás második fordulója. A választók a függetlenként induló bukaresti főpolgármester, Nicusor Dan és a szélsőjobboldali, etnonacionalista AUR párt elnöke, George Simion között dönthettek. Nicusor Dan végül győzedelmeskedett, míg Simion, aki a kétezres években még szélsőjobboldali aktivistaként volt ismert, ma már elismert politikai szereplővé vált. Simion azonban bejelentette, hogy az alkotmánybírósághoz fordul a szavazás eredményeinek megsemmisítése érdekében, állítása szerint ugyanis két külföldi állam beavatkozott a választási folyamatba. Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke hétfő délután telefonon beszélt a győztes Nicusor Dannal, aki kifejezte háláját a támogatásáért.
Orbán Viktor az X platformon fejezte ki gratulációját Nicusor Dan romániai elnökválasztáson elért sikeréhez. A magyar miniszterelnök emellett hangsúlyozta, hogy nagy várakozással tekint a közös munkára, amely a Magyarország és Románia közötti együttműködés erősítését célozza, mindkét nép javára.
Orbán Viktor május 10-én tárgyalt Kelemen Hunorral, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnökével. A megbeszélés során megerősítették, hogy a magyar kormány nem kívánja befolyásolni a román elnökválasztás kimenetelét. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a "Konkrétan Rónai Egonnal" című műsorban hangsúlyozta, hogy a magyar kormány feladata az RMDSZ álláspontjának képviselete.
Orbán Viktor miniszterelnök május 9-i tihanyi beszéde komoly hullámokat vetett, különösen a román elnökválasztás kapcsán tett megjegyzéseivel. A kormányfő beszédében hangsúlyozta, hogy a román elnökjelöltek vitájában Magyarországot is érintették a kereszténység témájában. George Simion, az egyik jelölt, köszönetet mondott az üzenetért, míg Magyar Péter, a Tisza Párt elnöke, éles kritikával illette Orbánt, hazaárulással vádolva őt. Ezzel párhuzamosan Tompa Andrea író is hasonló véleményen volt. A romániai elnökválasztás második fordulója előtt a szélsőjobboldali politikai figura Orbán Viktor arcképével díszített szórólapokkal próbálta népszerűsíteni kampányát.