Szijjártó Péter kifejezte ellenvetését azzal kapcsolatban, hogy az Európai Unió a június 5-én esedékes korlátlan vámmentesség meghosszabbítását fontolgatja.

A magyar kormány több irányból folytatott ukránellenes politikájának gyümölcse, ahogy a külgazdasági miniszter fogalmazott, az, hogy "már nem találkozhatunk gyenge minőségű ukrán termékekkel".
Brüsszel lehetőséget biztosított Ukrajnának, amely ezzel élt is: vámmentesen és korlátozások nélkül özönlöttek a gyengébb minőségű, GMO-val szennyezett mezőgazdasági termékek Európába. Mi azonban nem fogadjuk el ezt a helyzetet, és tiltakozunk amellett, hogy az Európai Unió meghosszabbítsa a június 5-én lejáró vámmentességet - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter csütörtöki Facebook-videójában, részeként az Orbán-kormány Ukrajna ellen folytatott többfrontos támadásának.
A tárcavezető szerint ők, vagyis az Orbán-kormány a magyar emberek, a magyar gazdák érdekeit képviseli, ezért számíthatnak rájuk, nem csak itthon, hanem Brüsszelben is.
Az Európai Bizottság (EB), ahogy mi is írtunk róla, tavaly áprilisban döntött arról, hogy az EU-ba irányuló mezőgazdasági exportra vonatkozó behozatali vámokat és kvótákat további egy évre, 2025. június 5-ig felfüggeszti. Ezzel is Ukrajnát támogatták az Oroszországgal szemben vívott önvédelmi háborújában.
Az Európai Unió büntetővámokat vezetett be az orosz és belorusz gabonatermékek ellen, ám a szavazás során csupán Magyarország tartózkodott az állásfoglalástól.
A korábbi megállapodás értelmében, amennyiben az ukrán import következtében komoly zavarok merülnek fel az uniós piacon vagy akár egyes uniós tagállamok piacán, az Európai Bizottság jogosult bármilyen intézkedés megtételére.
Az Európai Unió készen áll arra, hogy sürgősen lépéseket tegyen, és szükség esetén új vámokat vezessen be, amennyiben az ukrán import jelentős piaci zavarokat idéz elő. Az EU-csúcs során a résztvevők lényegében egy olyan tilalom bevezetését javasolják, amely megakadályozná az orosz gabona behozatalát.