Öt év telt el azóta, hogy a britek elhagyták az Európai Uniót, és mostanra sokan úgy érzik, hogy meggondolták volna magukat.

A Brexit támogatottsága soha nem tapasztalt mélységekbe zuhant: a legújabb kutatások alapján a brit közvélemény mindössze egyharmada véli úgy, hogy helyes döntés volt öt évvel ezelőtt elhagyni az Európai Uniót. Ezzel szemben a lakosság több mint 50%-a már a visszalépés mellett áll, kifejezve ezzel a változás iránti vágyukat és a közös jövő iránti nyitottságukat.
A brit EU-tagságról 2016 nyarán tartott népszavazás során a szavazók 51,89%-a a kilépésre voksolt. Ennek nyomán Nagy-Britannia két lépésben hagyta el az uniót: először 2020. január 31-én, amikor politikai és közigazgatási szempontból már nem volt tagja az EU-nak. Ezt követően, 11 hónap elteltével, gazdasági értelemben is leválasztotta magát az unióról, elhagyva az EU egységes piacát és vámunióját - számolt be róla az MTI.
A YouGov, az egyik legnagyobb brit közvélemény-kutató intézet, legújabb felmérése alapján, amely 2 225 brit állampolgár véleményét tükrözi, a Brexit megítélése jelentős változáson ment keresztül. Ma már szinte annyian vélik hibás döntésnek a Brexitot, mint ahányan annak idején támogatták azt.
A legfrissebb kutatások alapján a választók több mint 55 százaléka úgy véli, hogy a kilépés hibás döntés volt, míg csupán 30 százalék támogatja ezt a lépést. Különösen aggasztó a helyzet a fiatalok körében: a 18-24 évesek körében a válaszadók háromnegyede rossz irányválasztásnak tartja a Brexitet, és csupán 10 százalékuk osztja a kilépés szükségességét.
Bár a tavaly júliusi választások után hivatalba lépett munkáspárti kormány nem tervezi Nagy-Britannia visszaléptetését az EU-ba, Keir Starmer miniszterelnök jelezte, hogy szorosabbra kívánja fűzni és új alapokra helyezné az ország kapcsolatát az unióval.
A BBC az évforduló tiszteletére egy átfogó válogatást készített a Brexit leglényegesebb hatásairól:
A BBC megjegyzi, hogy a Brexit további hatásai is jelentősek, többek között a halászati jogokra, az agrárszektorra és a védelmi együttműködésre gyakorolt befolyása miatt.