Tetoválással fejezte ki véleményét a miniszterelnök az áfa-ügy kapcsán.


Romániában befagyasztották a közalkalmazotti béreket, a nyugdíjakat és a családi pótlékot, eltöröltek több adókedvezményt, megemelték az osztalékadót és - a jövedéki adó emelkedése miatt - drágulnak az üzemanyagok is január elsejétől, de Marcel Ciolacu miniszterelnök immár a karjára tetovált üzenetben is megerősítette, hogy az áfát nem emelik.

Ciolacu a TikTokon szilveszter este közzétett rövid videóban mutatta meg a bal karjára tetovált feliratot, miszerint "az áfa nem emelkedik!". A képaláírás szerint a szociáldemokrata politikus azt akarta bebizonyítani: nem a levegőbe beszélt, amikor a választási kampányban azzal próbálta leszerelni az örökösen a várható adóemelésekről és megszorításokról érdeklődő újságírókat, hogy a

karjára tetoválja a választ.

A G4Media.ro hírportál emlékeztetett arra, hogy a miniszterelnök október 28-án tett nyilatkozatában nem csupán a 19 százalékos általános forgalmi adó fenntartását ígérte, hanem határozottan kijelentette, hogy nem áll szándékukban a jövedelemadót 10-ről 16 százalékra emelni. Véleménye szerint ugyanis az Európai Unióban Romániában a legalacsonyabb jövedelmű munkavállalók esetében is a legnagyobbak a járulékokkal együtt számolt adóterhek.

Az üzemanyagok jövedéki adója jelentős változásokon megy keresztül: az ólommentes benzin esetében 1000 literenként 2528 lejre (1 lej = 82,42 forint) nő a kivetett adó, míg a gázolaj esetében 2317 lejre emelkedik. Emellett a sör és habzóborok jövedéki adója is 4 százalékkal emelkedik, ami új kihívások elé állítja a fogyasztókat.

Az új évben az eddig 8 százalékról 10 százalékra emelkedik Romániában az osztalékadó. A jelenlegi 500 ezer euróról 250 ezer euróra csökken az a bevételhatár, ameddig egy cég "mikrovállalkozásnak" minősül, ami egyszerűsített adózásra jogosítja. Az IT-szektorban, az építőiparban, valamint a mezőgazdasági és élelmiszeripari ágazatban megszűnnek az alkalmazottak adókedvezményei.

Január elsejétől Romániában újra életbe lép az ipari létesítmények után fizetendő 1 százalékos "oszlopadó", amely a vállalkozások költségeit érinti.

Az idei évtől fogva az egyetemi hallgatók számára a kedvezményes utazás szabályai megváltoznak. Ezentúl nem használhatják a kedvezményt bármilyen vonaton vagy tömegközlekedési eszközön. A kedvezmény csak az állandó lakcímük szerinti településen, valamint az egyetemi városuk területén, vagy a két helyszín között érvényes, és 90%-os árengedményt biztosít.

Drágul a bukaresti metró is, ahol a közlekedési miniszter rendelete értelmében az egy útra szóló metrójegy 3 lejről 5 lejre, a két útra szóló 6 lejről 10 lejre, a 10 útra szóló pedig 25 lejről 40 lejre emelkedik.

Az országos bruttó minimálbér 3700 lejről 4050 lejre emelkedik január elsejétől. Ennek következtében a nettó jövedelem 212 lejjel, azaz 9%-kal, 2575 lejre nő Romániában.

Related posts