A vihar hatalmas erővel csapott le, és ennek következtében soha nem látott számú kárbejelentés futott be az Allianzhoz.

Szeptember 18-án kerül megrendezésre a Portfolio Future of Finance 2025 konferencia, ahol a pénzügyi szektor kiemelkedő szakértői osztják meg vízióikat a jövőről. Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, hogy első kézből értesülj a legfrissebb trendekről és innovációkról!
Az Allianz Hungária Zrt.-hez 2025. július 9-én 14 óráig közel 5200 db kárbejelentés érkezett a viharos időjáráshoz kapcsolódóan, többnyire fakidőlés, tetőkárok, beázás és egyes területeken jégkár miatt, ezekből csaknem minden ötödik már rendezésre került - közölte a biztosító. A leginkább érintett területek a Balaton térsége, Hajdú-Bihar, Békés, Szabolcs-Szatmár Bereg megyék, a károk értéke előzetes becslés szerint közel 620 millió forint.
Összehasonlításként 2024-ben havonta átlagosan 2200 kárbejelentés érkezett a biztosítóhoz az időjárás miatt.
A bejelentések folyamatosan érkeznek, és az előrejelzések alapján az elkövetkező napokban is számítani lehet viharos időjárásra. Az Allianz Hungária munkatársai meghosszabbított munkaidővel és hétvégén is várják a bejelentéseket. A gyors kárrendezés érdekében azt javasolják ügyfeleiknek, hogy éljenek az online kárjelentés és a kárrendezéshez általában szükséges kárfotók, dokumentumok feltöltésének lehetőségével, így az elbíráláshoz szükséges adatok birtokában a kárrendezés akár 2 órán belül megtörténhet.
A mostani viharokhoz hasonló pusztítás nem előzmény nélküli. Az Allianz elmúlt három évet (2022-2024) felölelő lakásbiztosítási kárstatisztikáiból jól látszik, hogy a nyári hónapokban következik be a viharok által okozott káresemények közel 45 százaléka. A viharszezon legpusztítóbb hónapjai rendszerint a június átlagosan 5800, és az augusztus átlagosan 4800 kárbejelentéssel.
A fenti adatok alapján világosan látszik, hogy az utóbbi években a viharos időjárás a legfőbb felelőse az ingatlanokban keletkezett károknak. Évről évre a viharkár áll az élen, míg a beázások, mint elemi károk, a második leggyakoribb problémát jelentik. Ezt követik az indukciós villámkárok, a tető- és panelhézagok beázásai, valamint a jégverés következményei, amelyek szintén jelentős károkat okoznak.
Ezzel szemben a legmagasabb összegű károkat átlagosan a közvetlenül becsapadódó villámok jelentik, bár ebből szerencsére az előzőeknél lényegesen kevesebb fordul elő - egy-egy ilyen eset azonban több mint 850 ezer forintot meghaladó átlagos kárkifizetést eredményez. Ezt követően 170 ezer forintot meghaladó áltagos kárkifizetéssel a felhőszakadás és a jégeső okozza a legnagyobb pusztítást. Utóbbi ráadásul nem csupán az otthonokra nézve veszélyes: a gépjárműhöz kapcsolódó természeti károk kategória 80-90 százaléka is ehhez köthető. A természeti károkkal összefüggő legmagasabb összegű kárkifizetések egy-egy esetben a több tízmillió forintos nagyságrendet is meghaladják az Allianznál. Az elmúlt évek legnagyobb összegű kifizetése között több esetben villámcsapás volt a főszereplő, egy-egy esetben pedig jégverés, illetőleg felhőszakadás okozott kimagasló összegű kárt.
A jövőbeni időjárási előrejelzések azt mutatják, hogy a következő napokban újabb viharok várhatóak. Ezért a szakértők ajánlják, hogy érdemes előre gondoskodni a szükséges intézkedésekről.
Kiemelten lényeges, hogy mindannyian készen álljunk a váratlan helyzetekre. Az ingatlantulajdonosok számára a legfontosabb védelmi intézkedés a proaktív megelőzés: érdemes folyamatosan figyelemmel kísérni a meteorológiai előrejelzéseket. Ehhez célszerű egy okostelefonra letölthető alkalmazást használni, amely a tartózkodási helyünkhöz legjobban illeszkedő, pontos információkat szolgáltat.
Borbély Krisztián, az Allianz Hungária kárrendezési igazgatóságának vezetője, arra szeretné felhívni a figyelmet, hogy...
A ház körüli teendők között kiemelkedően fontos, hogy különösen egy heves vihar után alaposan átvizsgáljuk a tetőszerkezetet. Az elszáradt fák és ágak levágása nem csupán a látványt javítja, hanem a biztonságunkat is szolgálja. Hasonlóképpen, a szabadban található tárgyak, mint például a kerti bútorok és a cserepes növények megfelelő rögzítése is elengedhetetlen. Az esővíz-elvezető csatornák tisztán tartása és az elektromos berendezések, mint a számítógépek, televíziók és routerek vihar idején való áramtalanítása szintén jelentős mértékben hozzájárulhat a károk elkerüléséhez. Ezek az egyszerű, de hatékony lépések nagymértékben csökkenthetik a viharok, valamint az ezekkel járó természeti jelenségek által okozott anyagi károkat.
Amennyiben lehetséges, a járművet célszerű zárt garázsba helyezni, vagy legalábbis egy nyitott, de védett tető alá beállni, mielőtt megérkezik a vihar. A leglényegesebb szabály, hogy kerüljük a parkolást fák alatt, mivel az erős szél által letört ágak, sőt, akár a fák maguk is komoly károkat okozhatnak az autó karosszériájában, szélvédőjében vagy a tetején. Ha nincs más opció, egy vastag pokróc vagy takaró ideiglenes védelmet nyújthat a kisebb-nagyobb sérülések ellen. Ezen kívül, vihar közeledtével érdemes elkerülni az aluljárókat és vízgyűjtő helyeket, mivel a hirtelen érkező felhőszakadás könnyen elöntheti ezeket, ami az autó számára akár totálkárt is jelenthet.
"Fontos tudni, hogy a casco jelenti a legnagyobb biztonságot gépjárművünknek a viharos időjárás esetén. Ennek híján sokkal bonyolultabb (ha egyáltalán lehetséges) a kár rendezése: vagy attól követelhető kártérítés, akinek a telkén állt például a vihar által kidöntött fa (ma már több lakásbiztosítás részét képezi a tulajdonosi felelősségbiztosítás), vagy pedig polgári peres eljárást követően számíthatunk csak némi kártérítésre" - teszi hozzá Borbély Krisztián.
A jelentős számú kárbejelentés és a további csapadékos időszakok miatt a kárrendezési folyamatok elhúzódhatnak. Az Allianz ezért arra bátorítja ügyfeleit, hogy használják ki az online kárbejelentés lehetőségét, és törekedjenek a lehető legpontosabb kárleírás megadására. Fontos, hogy a kárhoz kapcsolódó fényképeket minél előbb és a legjobb minőségben töltsék fel, mivel ez jelentősen felgyorsíthatja a kárfelvételt, és ezzel együtt a kárrendezést is.