Svájc gyógyszeripara mentesülhet Trump vámjai alól, mivel folyamatban van egy új amerikai kereskedelmi megállapodás-tervezet kidolgozása.

Egy készülő amerikai-svájci kereskedelmi megállapodás tervezete alapján Svájc kedvező bánásmódban részesülhet az Egyesült Államok gyógyszeripari vámellenőrzései során. Ez a fejlemény különösen jelentős lehet a svájci gazdaság számára, hiszen az exportált termékek közel felét gyógyszerek teszik ki, amelyek főként az amerikai piacra irányulnak.
Az Egyesült Államok és Svájc közötti készülő kereskedelmi megállapodás-tervezet egyik záradéka szerint
Svájc kedvező bánásmódban részesülhet az amerikai vámvizsgálatok során, amelyek a nemzetbiztonságra hivatkozva zajlanak, így lehetősége nyílik elkerülni a gyógyszeripari termékekre kivetett vámokat.
- értesült a Bloomberg több, az ügyet ismerő forrásból.
A rendelkezés nem jelent garanciát arra, hogy Washington végül eláll a gyógyszeripari vámok bevezetésétől, ugyanakkor mindkét fél vállalja, hogy együttműködik azok elkerülése érdekében a "Section 232" eljárás keretében - mondták a források, akik szerint a részletek még nem véglegesek, az egyeztetések pedig folyamatosan zajlanak.
A megállapodás-tervezet elfogadásához Donald Trump jóváhagyása is szükséges, míg a svájci kormány már implicit módon rábólintott - tette hozzá az egyik forrás. Amint az amerikai elnök aláírja, Bern gyorsan hivatalosan is elfogadhatja az egyezséget.
Svájc azon országok sorába tartozik, amelyek kétoldalú megállapodások révén igyekeznek megelőzni a Trump-adminisztráció által tervezett vámemelést, amely július 9-én lépne életbe, miután a 90 napos haladék letelik. A svájci termékek esetében a vám mértéke akár 10%-ról 31%-ra is emelkedhet. A svájci tárgyalódelegáció legfőbb célja az volt, hogy megakadályozza a jövőbeli gyógyszeripari termékekre vonatkozó vámok bevezetését.
Az Egyesült Államok Kereskedelmi Minisztériuma április közepén indított vizsgálatot, amely akár vámkivetéshez is vezethet a gyógyszerimport esetében. A jogszabály szerint 270 nap áll rendelkezésre annak eldöntésére, hogy a külföldi gyógyszergyártás nemzetbiztonsági kockázatot jelent-e - bár a vizsgálat eredménye korábban is nyilvánosságra hozható.
Svájc kiemelkedő szereplője a gyógyszerexport piacának, különösen az Egyesült Államok irányába: a Bloomberg Economics legfrissebb adatai alapján 2024-ben a svájci export közel 50%-át gyógyszeripari termékek tették ki. Az olyan nagyvállalatok, mint a Novartis és a Roche, számára az amerikai piac nem csupán a legfontosabb, hanem a legjövedelmezőbb is.
A megállapodás-tervezet - hasonlóan a májusban aláírt amerikai-brit kereskedelmi keretegyezményhez - rögzíti, hogy Svájc törekedni fog az amerikai ellátásbiztonsági követelmények teljesítésére. Ez különösen azokra az összetevőkre vonatkozik, amelyeket jelenleg Kínából szereznek be - jegyezte meg az egyik forrás. A hasonló brit megállapodás ezen pontját korábban élesen kritizálták kínai tisztviselők.