Feltetted magad az ünnepi asztalnál? Íme négy hasznos tipp, ami segíthet!
Valószínűleg sokan átéltek már hasonló élményt a karácsonyi időszakban, amikor az ünnepi asztal csodás ínycsiklandó ételekkel van megpakolva, és szinte lehetetlen ellenállni a kísértésnek, hogy egy újabb falatot vegyünk magunkhoz. Ez azonban könnyen túlevéshez vezethet, ami után gyakran tapasztalunk különféle kellemetlen panaszokat, és alig várjuk, hogy megszabaduljunk tőlük.
A túlevés nem más, minthogy akkor sem állunk le az evéssel, amikor már valójában jóllaktunk. Meglehetősen gyakori jelenségről van szó, különösen nagyobb családi összejövetelek alkalmából, mint amilyen egy karácsonyi ebéd vagy vacsora is. Éppen ezért nem érdemes magunkat hibáztatni, ha megtörtént a baj. Annál is inkább, mert a túlevést menet közben nem mindig könnyű észrevenni, különösen, ha valaki gyorsan eszik, vagy ha például a kedvenc fogásunk kerül a tányérunkra. Sokszor csak akkor vesszük észre, hogy túlzásba estünk, amikor az evés befejezte után 15-20 perccel jelentkeznek az első testi tünetek: kajakóma és gyomortáji diszkomfort.
A Clevelandi Klinika weboldalán olvashatjuk, hogy a túlevés komoly hatással lehet a napunkra, hiszen számos kellemetlen tünetet okozhat. Ezek közé tartozik a fokozódó reflux és gyomorégés, puffadás, gyakori böfögés, valamint bélgázosság (flatulencia). Emellett tapasztalhatunk hányingert, émelygést, gyomorfájdalmat, és az elnehezült fáradtság érzését is. Ez utóbbi annak tudható be, hogy a szervezetünk az emésztőrendszerünk megterheltsége miatt energiáit inkább annak működésére összpontosítja. Ráadásul a túlevés gyakran olyan ételekhez vezet, amelyek gazdagok szénhidrátokban, ami gyors vércukorszint-ingadozást idéz elő, majd egy hirtelen visszaesést, ami tovább fokozza az álmosság érzését.
Nyilván az ember hamar megbánja, hogy nem tudott nemet mondani a kulináris élvezetekre, amikor utólag a hasát fájlalva görnyed egy kanapén. Érdemes azonban észben tartani, hogy a panaszok néhány órán belül enyhülni fognak. Magyarán a legjobb, amit tehetünk, hogy türelmesen hagyjuk, hogy emésztőrendszerünk tegye a dolgát. Közben pedig igyekezzünk kímélni magunkat. Akad továbbá néhány egyszerű módszer, amely segíthet enyhíteni a fellépő tüneteket.
Természetesen a problémák megelőzése mindig bölcsebb választás, mint az utólagos kezelés. Főleg, mivel az alkalmi túlevés általában csupán némi kényelmetlenséget okoz, de ha ez rendszeressé válik, könnyen nem kívánt súlygyarapodáshoz vezethet. Ezért érdemes figyelnünk arra, hogy lehetőség szerint elkerüljük az evés során a mértéktelenséget. Az alábbi hasznos tippek segíthetnek abban, hogy tudatosabban étkezzünk.