Wow! Közel 20 ezer magyar munkavállalónak 77 milliárd forint került a zsebébe: íme, mire költötték a pénzt - Pénzcentrum

Az év első négy hónapjában közel 20 ezer igénylő vette fel a Munkáshitelt mintegy 77 milliárd forint értékben. Az MNB felmérése szerint az igénylők negyede lakásvásárlásra vagy építkezésre fordította a kamatmentes kölcsönt, ami azt jelenti, hogy az idei lakásvásárlások mintegy 10 százalékánál szerepet játszhatott ez a finanszírozási forma - írja a Bankmonitor.
Az év elején bevezetett, legfeljebb 4 millió forint összegű, kamatmentes Munkáshitel a legfrissebb adatok tükrében igazi sikernek számít. Április végéig 19.912 ember nyújtott be kérelmet a kedvezményes kölcsönre, összesen 77 milliárd forint értékben. Az átlagos hitelösszeg 3,85 millió forint körül alakult, ami azt jelzi, hogy a kérelmezők többsége a maximálisan igényelhető összeget választotta.
A Munkáshitel jelenleg a lakossági hitelpiac 7 százalékát képviseli, ami figyelemre méltó teljesítmény, főleg annak tükrében, hogy a személyi kölcsönök és lakáshitelek szegmense is dinamikusan indult az év elején. A jegybank prognózisa alapján az év végéig várhatóan 77 ezer új szerződést kötnek majd, összesen körülbelül 300 milliárd forint értékben.
Bár a támogatott kölcsön szabadon felhasználható, az MNB által végzett reprezentatív felmérés érdekes betekintést nyújt a felhasználási célok terén. A válaszadók 47,1%-a lakáscélú kiadásokra kívánja fordítani a hitelt. Ezen belül 25,4% lakásvásárlásra vagy építésre, míg 18,6% a meglévő otthonának korszerűsítésére, bővítésére vagy berendezésére szánná a pénzt. Emellett 3,1% az összeget egyéb ingatlan vásárlására vagy építésére kívánja felhasználni.
A további felhasználási lehetőségek között a gépjárművásárlás emelkedik ki a legnagyobb arányban, hiszen a megkérdezettek 17%-a ezt a célt jelölte meg. Ezt követi a nem ingatlan jellegű befektetési célok, amelyeket a válaszadók 12,7%-a választott. A hitelkiváltás 8,5%-os részesedéssel bír, míg a vállalkozás indítását a válaszadók 4,1%-a tervezi. A meglévő vállalkozással kapcsolatos célok 3,5%-ot képviselnek, és a nagyobb összegű fogyasztások 2,9%-os részesedéssel állnak, ugyanannyian, akik a mindennapi kiadásaik fedezésére használják a forrást. Végül, a képzési célokra a válaszadók mindössze 1,3%-a fordítaná a pénzeszközeit.
A legfrissebb felmérés adatai szerint a Munkáshitelt igénylők 25,4%-a kifejezetten lakóingatlan vásárlására vagy építésére használta fel. Ez körülbelül 5000 szerződést jelent. A Bankmonitor szakértői úgy vélik, hogy a benyújtott kérelmek többsége a lakásvásárlásra irányult, nem pedig az építkezésre; becsléseik alapján több mint 4000 esetben a vásárlás volt a fő cél.
A Duna House legfrissebb statisztikái alapján 2024 első négy hónapjában Magyarországon összesen 43.220 lakásvásárlási szerződést kötöttek. Ebből adódóan a tranzakciók körülbelül 9-10 százalékában a Munkáshitel mint finanszírozási alternatíva játszhatott szerepet. Érdemes hangsúlyozni, hogy a legtöbb esetben a hiteligénylők már a Munkáshitel nélkül is meg tudták volna valósítani lakáscéljaikat. Az MNB által végzett kutatás szerint a hitelkeretek felénél olyan célokról van szó, amelyeket a kölcsön igénybevétele nélkül is elértek volna az érdeklődők; mindössze a kölcsönök egyharmadánál említették, hogy a Munkáshitel nélkül nem tudták volna megvalósítani elképzeléseiket.
A Duna House legfrissebb elemzése alapján 2025 első négy hónapjában a fővárosi ingatlanpiacon a 20-30 éves korosztály aránya drasztikusan csökkent az előző évhez képest, 15-19%-ról mindössze 7-13%-ra. Ezzel szemben a vidéki területeken nem tapasztalható jelentős eltérés. Mivel a Munkáshitellel érintett 17-25 éves korosztály aránya sem növekedett az ingatlanvásárlók között, valószínű, hogy ez a hiteltermék nem eredményezett számottevő új keresletet a piacon.
A Bankmonitor szakértői rámutatnak, hogy a Munkáshitel két fontos módon is jelentős előnyöket kínál az ingatlanvásárlás során. Először is, a Munkáshitel felhasználható önerőként: ha valaki a lakáshitel igénylését megelőző 90 napon belül igényelt Munkáshitelt, akkor a kapott összeg 75%-a önerőként számít. Ez azt jelenti, hogy a maximális 4 millió forintos hitel esetén akár 3 millió forint önerőt is biztosíthat, amely 20%-os minimális önerő elvárása mellett lehetővé teszi, hogy akár 15 millió forinttal drágább ingatlant is megvegyünk. Ha viszont a Munkáshitel felvételét követően több mint 90 nap telik el, akkor a teljes támogatott kölcsön önerőként használható fel.
Másrészt a kamatmentes kölcsön mindig előnyösebb: míg a Munkáshitel után évi 0,5 százalékos kamatot kell fizetni, egy átlagos lakáshitel kamata körülbelül 6,5 százalék. Egy 4 millió forintos kölcsön esetén 10 éves futamidővel a Munkáshitelre havi 35 ezer forintot, míg a lakáskölcsönre 45.419 forintot kellene fizetni, ami havi 10 ezer forint, a teljes futamidő alatt pedig 1,2 millió forint megtakarítást jelent.