A magyar kormány ultimátumot kapott a súlyos börtönkörülmények miatt, ami komoly aggodalmakat vet fel az igazságszolgáltatás és az emberi jogok terén.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága határidőt szabott arra, hogy Magyarország jelentést tegyen a rossz fogvatartási körülményekkel és a jogorvoslatok hiányával kapcsolatos ítéletek végrehajtásáról - tájékoztatott a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács pénteken.
A strasbourgi tájékoztatás szerint Magyarországnak legkésőbb december 1-jéig be kell számolnia az Európa Tanács Miniszteri Bizottságának a fogvatartási körülmények és a börtönök túlzsúfoltságának problémáiról, valamint a hatékony jogorvoslati lehetőségek hiányáról. Ezt a kötelezettséget az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) által hozott ítéletek végrehajtása kapcsán kell teljesítenie. Érdemes megjegyezni, hogy az Európa Tanács nem azonos az EU intézményeivel, és független a Európai Tanácstól.
A Miniszteri Bizottság pénteken nyilvánosságra hozott határozatában hangsúlyozta, hogy a magyar büntetés-végrehajtási intézetekben továbbra is súlyos problémák állnak fenn. A bizottság emlékeztette az illetékes nemzeti hatóságokat a korábbi, többször megfogalmazott kérésére, hogy sürgősen dolgozzanak ki egy átfogó és hosszú távú stratégiát a helyzet orvoslására, valamint egy hatékony jogorvoslati rendszer bevezetésére.
Közölték, hogy bár a bizottság folyamatosan a tartós megoldásokra helyezte a hangsúlyt, a magyar hatóságok javarészt a börtönépítésekre összpontosítottak.
Figyelembe véve a folyamatosan növekvő kihasználtságot, ezek az intézkedések csupán ideiglenes megoldást kínálnak. Az Európa Tanács kínzásellenes bizottsága (CPT) is hangsúlyozta, hogy ezek nem tudják biztosítani a megfelelő körülményeket, és nem jelentenek tartós megoldást a túlzsúfoltság problémájára.
"Többszöri felszólítás ellenére a magyar hatóságok nem követték nyomon a fogvatartottak által a fogvatartási körülményekkel kapcsolatos panaszokat, és nem reagáltak a kompenzációs jogorvoslattal kapcsolatban fennálló problémákra sem" - fogalmaztak.
A Miniszteri Bizottság ezért arra kérte Magyarországot, hogy indítson új jogorvoslati intézkedéseket, figyelje a beérkező panaszokat, valamint nyújtson be részletes ítélkezési gyakorlatot és statisztikai adatokat. Emellett fontos, hogy konkrét lépéseket tegyen a kompenzációs rendszerrel kapcsolatos aggályok kezelésére.
A bizottság arra kérte a magyar hatóságokat, hogy legkésőbb december 1-jéig küldjék el a szükséges információkat.