Ursula von der Leyen hangsúlyozta, hogy elengedhetetlen az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szoros együttműködés megőrzése. A két fél közötti kapcsolatok erősítése kulcsszerepet játszik a globális kihívások hatékony kezelésében és a közös érték

Fontos, hogy megőrizzük az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szoros kapcsolatokat, nem csupán a közös történelmünk miatt, hanem mert ez mindkét fél számára előnyös üzleti lehetőségeket kínál - hangsúlyozta az Európai Bizottság elnöke Brüsszelben, az uniós nagykövetek éves konferenciáján tartott keddi beszédében.
Ursula von der Leyen kiemelte, hogy a transzatlanti együttműködés mindig is a béke és a jólét alapvető pillére volt, függetlenül attól, hogy a regionális stabilitásról vagy a globális gazdaság helyzetéről beszélünk.
A kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok átalakulása jelentős következményekkel járhat mindkét fél számára, hiszen számos munkahely, vállalkozás, sőt, egész iparágak működése Európában és az Egyesült Államokban a transzatlanti együttműködésre épül. E változások tehát nem csupán gazdasági szempontból fontosak, hanem közvetlen hatással vannak a munkavállalók és a vállalkozások jövőjére is.
"Készen állunk arra, hogy komoly tárgyalásokra lépjünk, ahol az szükséges. Ahol pedig lehetőség adódik, ott megoldásokat keresünk" - fogalmazta meg von der Leyen. Hozzátette: "Fontos, hogy világosan kommunikáljuk: bármi is történjen, és bármilyen formában is, megvédjük érdekeinket, amikor csak szükség van rá." Ezt követően hangsúlyozta: "Ez mindig is az európai irányvonal marad."
Közölte, az EU-nak készen kell állnia arra, hogy minden jelentős szereplővel együttműködjön. Véleménye szerint a Kínával fennálló kapcsolat alakítása meghatározó tényező lesz az EU jövőbeli gazdasági jóléte és biztonsága szempontjából.
Fontos, hogy a Kínával való kapcsolatokat gondosan kiegyensúlyozzuk, és arra törekedjünk, hogy a kereskedelmi és befektetési együttműködések megfeleljenek Európa érdekeinek, figyelembe véve gazdasági helyzetét és biztonsági szempontjait - hangoztatta.
A politikai vezető megfogalmazása szerint az Európai Unió minden egyes kapcsolatát befolyásolja az a tény, hogy "a nagy félelmek korszaka újra itt van". Az országok feszültségei fokozódnak, miközben a fegyverkezés is teret nyer. Ugyanakkor aggasztó tényezővé vált az éghajlatváltozás, a mesterséges intelligencia fejlődése és a migrációs problémák. Továbbá, komoly aggodalomra ad okot, hogy az EU lemarad a globális versenytársak mögött.
"Ez egy olyan világ, melyben a nagyhatalmak minden lehetséges előnyt megpróbálnak kihasználni bármilyen eszköz alkalmazásával, legyen az gazdasági, technológiai vagy biztonsági" - fogalmazott.
Egy átfogó kísérlet zajlik a befolyási zónák kialakítására, sőt, új területek megszerzésére is – figyelmeztetett a szakértő. "Ebben a felforrósodott világban Európa legjobb stratégiája az, ha megőrzi a kiegyensúlyozottságát. Döntéseit tudatosan, saját érdekeinek fényében hozza meg, hogy stabilitást, biztonságot és jólétet garantáljon polgárai és partnerei számára" – tette hozzá.
Európa elkötelezett amellett, hogy megőrzi gazdasági stabilitását, a kereskedelem, a befektetések, az innováció és a termelés területére helyezve a hangsúlyt – nyilatkozta. "Célunk elkerülni a globális versenyfutást, hiszen ez senkinek sem szolgálja az érdekét" – emelte ki von der Leyen, majd hozzátette: "Ehelyett arra összpontosítunk, hogy megerősítsük az európaiak számára előnyös gazdasági kapcsolatokat, amelyek hozzájárulnak a munkahelyek létrehozásához, az árak csökkentéséhez és a biztonság fokozásához."
Kijelentette, hogy az ukrajnai konfliktus továbbra is a legkritikusabb válság, amely meghatározza Európa jövőjét. Oroszország eddig soha nem látott elszántsággal törekszik a háború megnyerésére, célja pedig továbbra is Ukrajna területi integritásának megsértése – mondta. Az uniós bizottság elnöke hozzátette, hogy Oroszország a következő lépésre készül, amely újabb célpontokat érinthet. A helyzet nem csupán Ukrajna sorsát befolyásolja, hanem egész Európa jövőjét is veszélyezteti – figyelmeztetett az MTI híradása szerint.
Az EU elsődleges prioritása továbbra is Ukrajna ellenállásának megerősítése marad a fegyverek és lőszerek szállításának felgyorsítása révén. "Ez lesz a munkánk középpontjában a következő hetekben" - tájékoztatott.
Kijelentette továbbá, hogy Ukrajna számára senki sem fontosabb a békénél. Azonban csak egyetlen ösvény vezethet el minket az igazságos és tartós békéhez: ez pedig a katonai és pénzügyi erő révén valósulhat meg - tette hozzá.
"Ukrajna népe a szabadságra törekszik, és az Európai Unió tagjaként kívánja megélni jövőjét. Ez nem csupán Ukrajna, hanem egész Európa alapvető érdeke."
Az idei évnek a fejlődés évévé kell válnia az uniós csatlakozás szempontjából azon országok számára, amelyek érdemi lépéseket tesznek az unió irányába.
"Uniónk bővítése alapvető érdekünk. Az elkövetkező öt évben ez alapvető prioritás lesz" - szögezte le beszédében az uniós bizottság elnöke.