Várhelyi Olivér célja, hogy 2030-ra az Európai Uniót a globális élettudományok élvonalába emelje. Az elképzelés alapján a kontinens nem csupán a tudományos kutatások terén, hanem a gyakorlati alkalmazásokban is vezető szerepet kíván betölteni. Az ehhez sz


A brüsszeli javaslat emlékeztetett, az élettudományok, azaz a sejtektől az ökoszisztémákig az élő rendszereket tanulmányozó tudományágak központi szerepet játszanak az egészség, a környezet és gazdaság szempontjából. Ösztönzik az innovációt az orvostudomány, az élelmiszeripar és a fenntartható termelés területén, közel 1,5 billió eurónyi értéktöbbletet teremtenek az uniós gazdaság számára, és 29 millió munkahelyet biztosítanak uniószerte.

Várhelyi Olivér sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy a jelenlegi uniós költségvetés keretein belül évi több mint tízmilliárd eurós támogatással bíró stratégia egy átfogó megközelítést sürget az élettudományok teljes értékláncának fejlesztésére. A stratégia célja az innovációs folyamatok felgyorsítása, a piaci belépés egyszerűsítése, valamint a közbizalom erősítése az új technológiák iránt, annak érdekében, hogy ezek a fejlesztések az emberek és a bolygó javát szolgálják - tette hozzá.

A stratégia előkészít egy új uniós biotechnológiai jogszabályt, az orvostechnikai eszközökről szóló rendeletek korszerűsítését és az új szív- és érrendszeri egészségügyi tervet - részletezte.

"A kutatás megerősítése és az úttörő innovációk előmozdítása nemcsak az egészséget és a jólétet fogja előmozdítani: az élettudományok versenyképességet, gazdasági növekedést és munkahelyeket is teremtenek. Megnyitjuk az utat egy egészségesebb, intelligensebb Európa előtt" - fogalmazott a magyar uniós biztos.

A brüsszeli közlemény szerint a stratégia célja a kutatási és innovációs ökoszisztéma optimalizálása. Ennek érdekében az Európai Bizottság egy átfogó beruházási tervet készít, amely a több országra kiterjedő klinikai vizsgálatok finanszírozásának egyszerűsítésére és az európai klinikai kutatási infrastruktúrák megerősítésére összpontosít. A Horizont Európa kutatási és innovációs keretprogram keretében, a 2026-27-es munkatervek során akár 100 millió eurót is mozgósítanak a mikrobiom alapú megoldások kifejlesztése és alkalmazása érdekében. Továbbá, 250 millió eurót szánnak az ágazatközi élettudományi technológiákra, elősegítve ezzel az ipari innovációt és a fenntarthatóságot támogató új termékek létrehozását. Ez magában foglalja az új megközelítési módszereket, új molekulákat, fejlett anyagokat és hatékonyabb biotechnológiai gyártási folyamatokat.

Az Európai Bizottság célja, hogy elősegítse az élettudományi innovációk gyorsabb piaci megjelenését, ezért egy új uniós biotechnológiai jogszabályt tervez bevezetni. Ez a jogszabály egy olyan támogató keretet alakít ki, amely a biotechnológiai szektorok fejlődését segíti elő. Ezen kívül a brüsszeli végrehajtó testület létrehoz egy kapcsolattartó platformot, amely összeköti az induló innovatív vállalkozásokat, az ipari szereplőket és a befektetőket. Ennek során kiaknázza az Európai Innovációs Tanács portfólióját és a megbízható befektetők széles hálózatát.

Az Európai Bizottság bejelentette, hogy 300 millió eurót mozgósít az élettudományi innovációk elősegítésére. E támogatás célja, hogy elősegítse az alkalmazkodást az éghajlatváltozáshoz, új generációs oltóanyagok kifejlesztését, valamint megfizethető rákellenes megoldások kidolgozását. Ezen kívül létrejön egy élettudományi koordináló csoport is, amelynek feladata a szakpolitikák és a finanszírozási lehetőségek harmonizálása az iparágak között, valamint a legfontosabb érdekelt felekkel, például az ipari szereplőkkel és a polgárokkal való szorosabb együttműködés elősegítése – tájékoztattak a hatóságok.

Related posts