Vasárnap délelőtt 10 órakor kerül sor Leó pápa ünnepélyes beiktatására.
Liptai Claudia apja késsel, baltával ment a lánya felé esténként: "Vasalóval aludtam, hogy ha jön, le tudjam ütni"
Több mint két órás szertartás veszi kezdetét az egyházfői szolgálat ünnepélyes megnyitásaként, amely délelőtt tíz órakor indul. A szentmise után XIV. Leó, a hagyományoknak megfelelően, elmondja a "Mennyek királynője" imát is. Újdonság, hogy az egyházfő most először pápamobillal járhatja be a Szent Péter teret, így még közelebb kerülhet a hívekhez.
Ferenc pápa április 26-i gyászmiséjéhez hasonlóan a Vatikán környékén a járműforgalmat a kora reggeli óráktól lezárják. Ismét kétszázötvenezres tömeget várnak, valamint kétszáz delegációt a világ minden részéből. Köztük lesz J.D. Vance amerikai alelnök és Marc Rubio külügyminiszter, Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, Emmanuel Macron francia elnök és Friedrich Merz német kancellár, valamint érkezését jelezte az ukrán elnök, Volodimir Zelenszkij is.
A magyar küldöttséget Sulyok Tamás államfő irányítja, míg a kormány részéről Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes is jelen lesz a ceremónián.
A beiktatási szertartás a bazilika altemplomában kezdődik, Péter apostol főoltár alatti sírjánál, ahol a pápát a keleti egyházak pátriárkái kísérik. Az itt elmondott ima után a pápa csatlakozik a diakónusok meneteléhez, amely a bazilika előtti szabadtéri oltárhoz vezet. A diakónusok ezután gondosan viszik és elhelyezik az oltáron a két legfontosabb pápai szimbólumot: a pálliumot, amely egy különleges, fehér gyapjúból készült körszalag, csak a pápát megillető liturgikus öltözet, rajta hat fekete kereszttel, valamint a halászgyűrűt, amely a pápai hatalom és a halászat szimbóluma.
A bazilika bejáratát a csodálatos halfogás bibliai jelenetét ábrázoló flamand gobelin díszíti, amely Raffaello rajza alapján készült, és eredetileg a Sixtus-kápolnában állt. Az oltárhoz a Jó tanácsról elnevezett Szűz Mária-kegykép kerül: ugyanaz, amelyet megválasztása után két nappal XIV. Leó pápa felkeresett Genazzano kisváros Ágoston-rendi templomában.
Az oltárnál az egyházfő szentel meg egy különleges vizet, amely a résztvevők lelkét is átjárja a szentség erejével. Az olvasmányok a latin és görög nyelv dallamán szólnak, mélyen gyökerezve a hagyományokban, és a közösség szívét egyesítve a szertartás során.
Három, a világ különböző kontinenseit megtestesítő bíboros lép a pápa elé: egy a diakónusi, egy a papi, és egy a püspöki rend képviselője. A diakónus bíboros az ünnepélyes pillanatban a Szentatya vállára helyezi a palliumot, amely a jó pásztor szimbólumaként ragyog, kifejezve ezzel a vezetés és a gondoskodás szent feladatát.
A papi rend bíborosa mély áhítattal imádságot mond, míg a püspöki rend bíborosa ünnepélyesen átadja a pápai méltóságot szimbolizáló halászgyűrűt. Ez a gyűrű nem csupán a pápaság jelképe, hanem a hivatalos dokumentumok pecsétjeként is funkcionál, és a hagyományok szerint a pápa halála után kettévágják, ezzel is szimbolizálva a méltóság végességét.
A hívők sokszínű csoportjait és a világ különböző tájait megjelenítő tizenkét egyén hűségesküt fogalmaz meg az egyház vezetője előtt.
A szertartás rendkívüliségét növeli, hogy a beiktatással egybeesik a konfraternitások - az egyházi hatóság által hivatalosan jóváhagyott, többnyire laikus hívekből álló vallásos egyesületek - jubileumi ünnepe. A világ minden részéből közel százezren érkeztek Rómába, és vasárnap jelen lesznek a Szent Péter téren is.