Vasárnapra tehető az elnökválasztás első körének lebonyolítása.


Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) államelnök-jelöltje, a Nordis-botrány ellenére is megőrzi vezető pozícióját, és várhatóan a legtöbb szavazatot kapja az elnökválasztás első fordulójában, amelyre a közeljövőben, vasárnap kerül sor. Ezt a megállapítást az AtlasIntel legfrissebb közvélemény-kutatása támasztja alá, amely november 15-20. között zajlott, és amelynek eredményeit a HotNews tette közzé. A felmérésből kiderül, hogy a második fordulóba való bejutásért George Simion (Románok Egyesüléséért Szövetség, AUR) és Elena Lasconi (Mentsétek meg Romániát, USR) között kiélezett verseny folyik, mindössze minimális különbséggel. Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökének támogatottsága az előző kutatás óta közel két százalékkal emelkedett, azonban ez még mindig nem elegendő ahhoz, hogy bejusson a következő fordulóba. Az RMDSZ és jelöltje, Kelemen Hunor, szövetségi elnök, reményeik szerint sikerül megismételniük a június 9-i választáson elért rekordszámú szavazatot, amire az elmúlt két évtizedben nem volt példa.

Az AtlasIntel-felmérés szerint Marcel Ciolacu 24,3, George Simion 15,4, Elena Lasconi pedig 15,3 százalékot ért el - az utóbbi kettő egy-egy százalékpontot emelkedtek az előző, november 14-én közzétett felméréshez képest. A negyedik helyen Nicolae Ciucă (PNL) 12,1 százalékkal, a nyolc nappal ezelőtti felmérésen 10,2 százalékon állt. Mircea Geoană független jelölt tovább zuhan, az ötödik hely az övé 7 százalékkal. További sorrend: Călin Georgescu - 6,2 százalék, Kelemen Hunor - 5,9 százalék, Ana Birchall - 4,2 százalék, Cristian Diaconescu - 3,3 százalék, Cristian Terheș - 2,1 százalék, a többi három jelölt támogatottsága 2 százalék alatti. Mint írtuk: Ludovic Orban, a Jobboldali Erő (FD) jelöltje múlt héten visszalépett Elena Lasconi javára.

A korosztályonkénti eltérések is jelentősek egyes jelöltek esetében: Marcel Ciolacu szavazóinak nagy része a 60-69 éves korosztályhoz tartozik (39,6 százalék), illetve a 70 év felettiekhez (31,9 százalék). George Simion a 18-29 évesek körében a legkedveltebb (20,9 százalék), míg a 70 év felettiek körében 7 százalékra esik vissza. Elena Lasconi ugyanebben a helyzetben van, támogatóinak 35,5 százaléka a 18-29 éves korosztályból kerül ki, és alig 4,6 százaléka a 70+ korosztályból. Nicolae Ciucă is az idősebbek körében népszerűbb: 19,1 százalékot ér el a 60-69 évesek körében, 17 százalékot a 70+ korosztályban, de mindössze 0,7 százalékot a 18-29 évesek körében.

Az iskolai végzettséget tekintve van néhány jelölt, aki jobb arányt ér el a felsőfokú végzettségűek körében, mint az alacsonyabban iskolázottak között. Ebben a helyzetben van Elena Lasconi (16,9 százalék vs. 14,1 százalék), Mircea Geoană (9,3 százalék vs. 6 százalék), illetve Kelemen Hunor (6,9 százalék vs. 5,3 százalék).

A jövedelmi adatok alapján Marcel Ciolacu a 3000 és 5000 lej közötti jövedelműek körében 33,7%-os támogatottságot szerzett, míg George Simion a 3000 lej alatti keresetűek közül 28,6%-os népszerűséget élvez. Elena Lasconi a havi 10.000 lejnél magasabb jövedelműek 19,9%-ának támogatását bírja, Nicolae Ciucă pedig a 7000-10.000 lejes jövedelmi szegmensben 16,3%-os eredményt ért el. Mircea Geoană a 3000-5000 lejes jövedelmi csoportban 11,3%-os támogatottságot tudhat magáénak.

A beszélgetés során világosan kirajzolódtak a jelöltek erényei és gyengeségei. Elena Lasconi teljesítményét illetően megállapították, hogy a megnyilvánulásaiból egyértelműen sütött a felkészületlenség. Bár kétségtelenül dicséretes, hogy néhány hónap leforgása alatt sikerült ennyire is előrelépni Lasconi karrierjében, az államfőjelöltként való megerősödéséhez sokkal több időre lenne szükség.

"Aki azt hiszi, hogy 2014-ben Klaus Iohannis egyik napról a másikra "robbant be" a köztudatba, az nagyon téved. Iohannis már régóta "készenlétben állt", még akkor is, ha a liberálisokat meglepte, hogy ő lesz a jelöltjük, de ez egy másik kérdés" - mondta Pîrvulescu.

Ami George Simiont illeti, a politikai elemző úgy véli: nem volt különösebben meggyőző, nem használta ki a tévévita kínálta lehetőségeket a sziporkázásra.

"Meglepett, hogy izgult. Kontrollálta ugyan lámpalázát, de feltűnt, hogy más tévés szerepléseihez képest nehezen találja meg a szavakat, ami nem szokása. Persze viccelődött, ironizált, ezekkel szokta kivágni magát, de nem volt lenyűgöző, viszont nem is követett el nagyobb hibákat. Előadta a színdarabot a háborúval és a Bibliával, de ennyi" - vélekedett Pîrvulescu.

Az elemző a HotNewsnak kifejtette, hogy Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke - ahogyan várható volt - a legmérsékeltebb, legsemlegesebb és legóvatosabb jelöltként tűnt ki a jelenlévők közül.

"Ő kínálta a legátfogóbb és leginkább kompromisszumos megoldást az ukrán helyzetre, amely legjobban illeszkedik az EU-tagállamok véleményéhez, leszámítva Magyarországot. Noha tisztában van azzal, hogy nincs reális esélye a második fordulóba jutásra, ennek ellenére figyelemre méltó teljesítményt nyújtott" - nyilatkozta Pîrvulescu.

Geoană véleménye az ukrajnai béke megkötéséről "tiszta trumpizmus", és éppen erre épít Simion is - nyilatkozta Pîrvulescu. Szerinte Geoană ezzel a megközelítéssel a Simion vezette pacifista szavazók támogatására pályázik.

"Geoană a racionális és ésszerű politikus szerepét akarta játszani, különösen, hogy a NATO főtitkárhelyettesi pozíciójából érkezett. Érzékeny pontja azonban a 2009-es moszkvai látogatása, amelyre nem adott meggyőző választ" - magyarázta Pîrvulescu.

Az elemző véleménye szerint Ciolacu továbbjutását most már semmi sem akadályozhatja meg, legfeljebb a Nordis-botrány okozhat kellemetlenséget a második fordulóban. A szociáldemokrata jelölt tudatos döntése volt, hogy távol maradt a vitától, ami stratégiai szempontból indokolt. Jogosan tarthatott attól, hogy ellenfelei agresszíven rátámadnak, így a távolmaradással csökkentheti a presztízsveszteséget.

Pîrvulescu véleménye szerint Ciolacu igazi "profi dzsúdós", hiszen a japán harcművészet alapelve, a támadások hatékony semlegesítése, remekül tükrözi a politikai stratégiáját. A szociáldemokrata politikus kiválóan alkalmazza ezt a taktikát. A továbbjutás szempontjából Ciolacunak nem kell aggódnia, de annál inkább figyelnie kell arra, hogy Simion helyett Lasconival találkozik a második fordulóban, hiszen ez a helyzet akár a vereségét is eredményezheti.

Egy politológus véleménye alapján Nicolae Ciucă helyzete reménytelennek tűnik, még ha pártja támogatása áll mögötte is. A szakértő szerint a PNL és Ciucă népszerűsége közötti 10-12 százalékos szakadék ledolgozása szinte lehetetlen feladat. "Csodának kellene történnie!" – hangsúlyozta.

Marcel Ciolacu tapasztalt politikai szereplőként ismert, akinek egyik legszembetűnőbb tulajdonsága, hogy mesterien érzékeli, mikor érdemes megszólalni, és különösen fontos, hogy mikor érdemes inkább hallgatni. Tisztában van a politikai tájékozódásával, szerepével és felelősségeivel a közéletben.

Nicolae Ciucă legnagyobb erőssége katonai háttere, amely fegyelmezettséget sugall. Ugyanakkor gyenge pontja, hogy tartózkodó és feszélyezett, még a saját párttársai között is. Kommunikációs készségei, arcmimikája és gesztusai nem tükrözik a vezetői karaktert, de az biztos, hogy a küzdelemhez való eltökéltsége figyelemre méltó.

Mircea Geoană diplomáciai karrierje kétségtelenül figyelemre méltó, hiszen már 37 évesen az Egyesült Államok nagyköveteként tevékenykedett. Ezt a sikert részben szülei befolyásos hátterének, édesapja jelentős pozíciójának köszönheti a Ceaușescu-korszak alatt. Ugyanakkor a belpolitikai pályafutása nem volt mentes a nehézségektől - hangsúlyozza Diaconu. "Az elnökválasztáson való indulása az el nem ért ambíciók és frusztrációk kifejeződése, amely arra utal, hogy ő is szeretne maradandót alkotni a román politikai színtéren." Érdekes módon, a szakértő szerint Geoană-t külföldön nagyobb elismerés övezi, mint hazájában.

Elena Lasconi olyan szerepet tölt be, amelyet a román politikai színtér női képviselői eddig nem tudtak betölteni. Az ő karakterére jellemző, hogy „kedves, mint a pillangó, de szúr, mint a darázs”. Bár nem biztos, hogy mindenki hiteles elnökjelöltnek tartja, a fiatalok körében mégis nagy eséllyel népszerű, hiszen kommunikációs stílusa és optimizmusa sok fiatal számára vonzó és inspiráló - tette hozzá Diaconu.

A szakember szerint George Simion maga a cinizmus, a rámenősség, magánemberként azonban meglehetősen félénk, félelemmel teli. Van azonban egy társadalmi réteg, amelyet a mainstream politika elhanyagolt, és amely maximálisan tud azonosulni Simionnal. "Maga is frusztrált, ezért vonzza a frusztrált tömegeket, vélhetően a jövőben is jut neki szerep a román politikában" - fogalmazott a pszichiáter.

KELEMEN HUNOR: A KORMÁNYALAKÍTÁSRÓL SZÓLÓ TÁRGYALÁSOK DECEMBER 9-E UTÁN KEZDŐDNEK

Related posts