Vetésfehérítő: amikor elérkezik az idő, hogy a védekezés helyett más megoldásokat keressünk.

A következő növényvédelmi videónkban a szántóföldi védekezés igazi szakértőjével, Hertelendy Péterrel látogatunk el egy zabföldre, ahol a helyzet már annyira kritikus, hogy a védekezés inkább csak egyfajta kései bosszú lehet... A növényeknek már szinte teljesen mindegy, mi történik.
A vetésfehérítő bogarak lárváinak tevékenysége annyira elharapózott, hogy alig maradt klorofillban gazdag növényi szövet, amely képes lenne ellátni a növények és a termések táplálását. A táblát díszítő keréknyomok egy súlyosan elmaradt védekezési próbálkozásra utalnak. A párosodási időszak idején kiváló alkalom nyílik a növényvédelmi beavatkozásra: az imágók viszonylag könnyen eltávolíthatók. A fiatal lárvák ellen is eredményesen léphettünk volna fel, amíg még az ifjú lárvakorban tartózkodtak.
Van még egy jelentős probléma, amely említése megkerülhetetlen: a hosszú távon felhasznált szintetikus piretroidkészítmények sajnálatos módon masszív rezisztenciát idéztek elő a kártevő populációinak zömében. Az összes lárva életben maradhat. Piretroiddal ellenük védekezni nem lehet.
Ilyen helyzetekben már nem marad más választásunk, mint tétlenül várni, azonban a következő évben, amikor az imágók végre elérhetők lesznek az állományban, az acetamiprid és flupiradifuron hatóanyagokkal hatékonyan felvehetjük a harcot. Nincs értelme a teljes gazdabolti piretroid-kínálatot végigpróbálni, hiszen ez csak zsákutcába vezet. Sokkal okosabb, ha más hatásmechanizmusokra összpontosítunk, és figyelmesen időzítjük beavatkozásainkat!
A következő növényvédelmi videónkban a szántóföldi védekezés igazi szakértőjével, Hertelendy Péterrel látogatunk el egy zabföldre, ahol a helyzet már annyira kritikus, hogy a védekezés inkább csak egyfajta kései bosszú lehet... A növényeknek már szinte teljesen mindegy, mi történik. A vetésfehérítő bogarak lárváinak tevékenysége annyira elharapózott, hogy alig maradt klorofillban gazdag növényi szövet, amely képes lenne ellátni a növények és a termések táplálását. A táblát díszítő keréknyomok egy súlyosan elmaradt védekezési próbálkozásra utalnak. A párosodási időszak idején kiváló alkalom nyílik a növényvédelmi beavatkozásra: az imágók viszonylag könnyen eltávolíthatók. A fiatal lárvák ellen is eredményesen léphettünk volna fel, amíg még az ifjú lárvakorban tartózkodtak. Van még egy jelentős probléma, amely említése megkerülhetetlen: a hosszú távon felhasznált szintetikus piretroidkészítmények sajnálatos módon masszív rezisztenciát idéztek elő a kártevő populációinak zömében. Az összes lárva életben maradhat. Piretroiddal ellenük védekezni nem lehet. Ilyen helyzetekben már nem marad más választásunk, mint tétlenül várni, azonban a következő évben, amikor az imágók végre elérhetők lesznek az állományban, az acetamiprid és flupiradifuron hatóanyagokkal hatékonyan felvehetjük a harcot. Nincs értelme a teljes gazdabolti piretroid-kínálatot végigpróbálni, hiszen ez csak zsákutcába vezet. Sokkal okosabb, ha más hatásmechanizmusokra összpontosítunk, és figyelmesen időzítjük beavatkozásainkat!