Az Állami Számvevőszék határozottan reagált Matolcsy Györgyék kritikáira.


Hogy politikai lejárató kampány-e az egész ügy, nem kommentálták.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) reagált a Telex kedd reggeli írására, amelyben Matolcsy György volt jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám kifejtette, hogy szerinte az MNB-ügy mögött politikai motivációk állnak. Ádám úgy véli, hogy a lejáratási kísérletek főként apja gazdasági és politikai ellenfeleinek számlájára írhatók.

Az ÁSZ azt, hogy valóban politikai lejárató kampány-e az egész ügy, továbbra sem kommentálta, de hosszan reagáltak Matolcsy Ádámnak azokra a kijelentéseire, miszerint a jegybanki vagyon megvan, és a számvevőszék rosszul végezte el a becslést.

Az Állami Számvevőszék figyelmezteti Matolcsy Ádámot, aki az MNB alapítvány ügyeinek szakértőjeként nyilatkozik, valamint a volt jegybankelnököt is, arra a sajnálatos helyzetre, hogy a közel 300 milliárd forint közpénz kezelésével foglalkozó, az MNB által létrehozott PADME Alapítványnak nincsen auditált beszámolója 2021-re, 2022-re és 2023-ra vonatkozóan, sőt, még a 2024-es évre sem. Ez utóbbi beszámoló készítési határideje még nem járt le. Ennek következtében a vagyon meglétét nem lehet igazolni a hiányzó, könyvvizsgáló által ellenjegyzett dokumentumok nélkül.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentésében arra hívja fel a figyelmet, hogy a BDO Magyarország Kft. könyvvizsgáló cég súlyos szakmai hiányosságokat követett el az auditálási folyamat során. E hiányosságok következményeként a cég nem tudta megfelelően elkészíteni a 2022-2023-as évekre vonatkozó beszámoló formátumát sem. Ennek következtében a könyvvizsgálói közfelügyelet arra kötelezte a céget, hogy vonja vissza a 2021. és 2022. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentését. Továbbá, a BDO Magyarország Kft. a saját döntése alapján a 2023. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentését is visszavonta.

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megjegyzi, hogy az említett urak által a médiában hivatkozott EPRA NTA cégértékelési módszer nem megfelelő a PADME Alapítvány vagy az Optima Befektetési Zrt. pénzügyi helyzetének pontos felmérésére. Ennek oka, hogy a módszer nem veszi figyelembe például a források lejárati szerkezetének elemzését, valamint a gazdasági társaság tényleges jövedelemtermelő képességét. Az ÁSZ hangsúlyozza, hogy az Optimának, amely kezeli az alapítványi vagyont, legkésőbb 90 napon belül teljesítenie kellene a Neumann János Egyetemért Alapítványtól felvett 127,5 milliárd forintos hitelét, és ebből 27,5 milliárd forintot nyolc banki napon belül kellene rendeznie.

Matolcsy György egykori jegybankelnök fia az utóbbi napokban írásban válaszolt a Telex által feltett kérdésekre. Az üzletember hangsúlyozta, hogy "minden jövedelmem legális, és immár négy éve nem élek folyamatosan Magyarországon." Kiemelte, hogy édesapja már nem tölti be a jegybankelnöki posztot, és hangsúlyozta, hogy senki nem sikkasztotta el sem az MNB, sem az MNB alapítványának vagyonát, mivel az továbbra is a mérlegükön szerepel. Valószínűleg arra utal, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. legfrissebb mérlegadatai szerint papíron valóban több mint 400 milliárd forintnyi eszközt mutatnak ki, amelyből a legjelentősebb rész, 260 milliárd forint értékpapírok formájában van jelen.

Related posts