Zalatnay István református lelkész kifejezte véleményét arról, hogy az egyháznak érdemes lenne visszaszolgáltatnia a kormánytól megszerzett ingatlanokat.
A lelkész-teológus véleménye szerint az egyház, amely szorosan összefonódott a hatalommal, csupán akkor őrizhetné meg hitelességét, ha "minden olyan vagyont és ingatlant, amelynek megszerzése erkölcsileg megkérdőjelezhető, visszaadna az államnak, vagy közcélokra ajánlana fel".
Zalatnay István a Szemléleken közzétett írásában arra figyelmeztet, hogy a kegyelmi ügyek mögött évtizedes hitbeli kételyek húzódnak meg, és a jelenkorban is ott lebeg a hamis prófétaság fenyegetése.
Tény, hogy a nagyegyházak összefonódtak az államhatalommal - jelentette ki a lelkész-teológus. Úgy folytatta: ez megrövidítette autonómiájukat, a közelségből fakadó előnyös helyzetük pedig ellenszenvet vált ki a társadalom széles rétegeiben. De ez nemcsak a politikai hatalom felelőssége. Az egyház önértelmezésének torzulása tette lehetővé - egy intellektuális és egy morális tévedés.
A véleménye szerint az egyház egy régi, klasszikus intézményrendszert kívánt visszaállítani, de ennek valódi értékkel való megtöltésére csak korlátozottan volt képes. Számos dolog csupán anyagi értékekké vált. A támogatásokért cserébe politikai lojalitással kellett adózni. A társadalom jelentős része által indokoltan megkérdőjelezett kedvezményezett helyzet, valamint a fokozatosan aránytalanná váló politikai kapcsolatok komoly hitelvesztést eredményeztek.
Az elmúlt év során a református egyház jelentős, összesen tízmilliárd forint értékű állami támogatásban részesült. Ezt a támogatást többek között a következő intézkedések révén valósították meg: 6,5 milliárd forintért árverésre bocsátottak egy zálogház-épületet, valamint egy 25 ezer négyzetméteres budai ingatlan átszabályozásával lakóparképítést tettek lehetővé. Továbbá, a Parlament közelében található egy épület is, amely 1,4 milliárd forintos értékkel bír, és az év végén a költségvetésből több milliárd forint maradványt is biztosítottak – sorolja Zalatnay István.
Aki szerint az ország és az egyház jelenlegi helyzetében ezeket elfogadni morálisan védhetetlen, önsorsrontás. Visszaadni vagy közösségi célra felajánlani a valódi változás jele volna. Célként különösen is adódna állami gyermekintézmények támogatása, amelyek színvonalát, a bennük élő több ezer gyermek életét országos szinten is alapvetően meg lehetne változtatni ekkora összegek segítségével. Ez volna igazi jóvátétel az egyháztól azért, ami a kegyelmi ügyben történt - összegzi gondolatait a lelkész.