Zelenszkij tanácsadója kifejtette, hogy a nukleáris fenyegetés csupán az orosz zsaroló taktikák egyik jól ismert eleme.
Mihajlo Podoljak véleménye szerint Ukrajna számára Orbán nem számít oroszbarát politikusnak. Érdekes, hogy egy tavalyi interjúban még azt állította, hogy "Orbán azonnal letérdelne, ha Oroszország ezt elvárná tőle".
"Akik racionálisnak hiszik, azok nem ismerik Oroszországot. Tévednek, ha azt gondolják, lehet vele tárgyalni, mert kész tiszteletben tartani a törvényeket, megállapodásokat" - mondta a Telexnek Kijevben adott interjúban Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója, amikor a lap Orbán Viktor békepárti retorikájáról kérdezte.
Az orosz-ukrán konfliktus legújabb fejleményei figyelemre méltó fordulatot hoztak az elmúlt hetekben. Kurszk városában az orosz hadsereg oldalán feltűntek az észak-koreai katonák, ami új dimenziót ad a harcoknak. E fejleményre reagálva, nyugati támogatással Ukrajna egyre inkább ügyel arra, hogy nagyobb hatótávolságú fegyvereket állítson hadrendbe, ezzel is fokozva a konfliktus intenzitását.
Podoljak véleménye szerint az atomháborúval kapcsolatos fenyegetések nem mások, mint a "szokásos orosz zsaroló retorika" megnyilvánulásai, és nem látja reális esélyét annak, hogy ilyen konfliktusra sor kerülne. Az interjú során hangsúlyozza, hogy az orosz fél már legalább tíz alkalommal hivatkozott erre a háború során, és még egy hivatalos dokumentum is készült Oroszország új nukleáris doktrínájáról. "Valójában, amikor Putyin ilyen témákról beszél, az a gyengeségét tükrözi" - tette hozzá Podoljak.
Zelenszkij tanácsadója úgy véli, hogy Orbán Viktor Ukrajna szemében nem minősíthető oroszbarátnak. Emlékeztetett egy tavalyi interjúra, amelyben azt mondta, hogy "Orbán azonnal letérdelne, ha Oroszország ezt elvárná tőle". Azonban a jelenlegi helyzetben Orbán inkább a "saját értelmezésének megfelelő nemzeti érdekekre" összpontosít, és megpróbálja kihasználni a helyzetet Magyarország javára, hogy a lehető legtöbbet hozza ki ebből a történelmi időszakból. Podoljak hangsúlyozta, hogy egy szuverén ország vezetője szabadon dönthet ilyen gyakorlatias kérdésekben, de hogy ezt erkölcsileg helyesnek tekinthetjük-e, az már egy másik, sokkal bonyolultabb téma.
A tanácsadó kifejtette, hogy nincs semmi akadálya annak, hogy Magyarország aktívan részt vegyen Ukrajna újjáépítésében a háború végét követően. Mint európai tagállam, Magyarország érdeke, hogy hozzájáruljon az Európai Unió fejlődéséhez és gazdasági növekedéséhez. "Ukrajna újjáépítése nem csupán humanitárius szempontból fontos, hanem gazdasági szempontból is jelentős lehetőségeket teremt a régió gazdagodásához," tette hozzá.
Trump terveivel kapcsolatban kifejtette, hogy Ukrajna támogatásának csökkentése vagy akár teljes megszüntetése Putyin elképzeléseinek megvalósulását eredményezheti. Ezzel Oroszország válhat a globális vezetővé, amely képes lesz saját érdekeinek megfelelően alakítani a nemzetközi játékszabályokat, figyelmen kívül hagyva más országok normáit. Ha más államok azt tapasztalják, hogy az Egyesült Államok nem képes megóvni a nemzetközi rendet és a meglévő szabályokat, akkor kérdésessé válik a globális vezető szerepe.